Kış saati yeniden başlıyor

Kış saati yeniden başlıyor
8 Ekim 2018 tarihinde eklendi, 3.275 kez okundu.

Yaz ve kış saati uygulaması kamuoyu tarafından sıklıkla dile getirilmiş birçok kişi sosyal medya ve internet ortamında sıklıkla bu soruyu sormaya devam etmişti 7 Eylül 2016 tarihinden bu yana sürmekte olan yaz saati uygulamasının ardından bu yıl saatler geri alınacak mı? Gündemde sözü edilen kış saati uygulamasına ne zaman hangi tarihte geçilecek bir çok kesim tarafından merak ediliyordu

RESMİ GAZETE’DE YAYINLANDI Her yıl olduğu gibi bu yıl da gündemdeki gelişmeleri yakın takibe alan kamuoyu tarafından kış saati ve yaz saati uygulamaları hususunda detaylı bilgi alarak saatlerin geri veya ileri alınıp alınmayacağına yönelik ağırlıklı olarak sorgulamalar gerçekleştiriliyor.

Bilindiği üzere 7 Eylül 2016 tarihi itibariyle Resmi Gazete aracılığıyla yayımlanan kararla birlikte gün ışığından daha çok faydalanabilmek maksadıyla yaz saati uygulamasının başlatılacağı açıklanmış ve bu uygulama kış aylarının akşam saatlerinde havanın erken kararması gerekçesiyle vatandaşlar tarafından eleştiri konusu haline gelmişti.

Öte yandan Bakanlık tarafından, belirtilen tarihten itibaren yaz saati uygulamasının kalıcı olarak devam etmesi sayesinde 1.95 tasarruf elde edildiği açıklaması kaydedilmişti. Peki, kış saati uygulaması hayata geçirilmek üzere 2018 yılında saatler geri alınacak mı? Konuya ilişkin yapılan açıklamalar ışığında kış saati uygulamasına ne zaman hangi tarihte geçilecek?

KIŞ SAATİNE NE ZAMAN HANGİ TARİHTE GEÇİLECEK? 23 Ekim 2017 tarihli Resmi Gazete aracılığıyla ilan edilen kararname neticesinde, yaz saati uygulamasının 2017 tarihinde de sürdürüleceği, kış saati uygulamasına 28 Ekim 2018 Pazar tarihinde saat 04.00’ten itibaren geçileceği aktarıldı.kararda 7 Eylül 2016 tarihli ve 2016/9154 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı’nın yürürlükten kaldırıldığı da belirtildi. Bu bilgiler kapsamında kış saati uygulamasına 28 Ekim 2018 tarihi itibariyle geçileceği ifade edildi. İşte 23 Ekim 2017 tarihli kararname herkesin görmesini sağlamak için yayalım.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git