Klozetinizi Temiz ve Ferah Kokulu Tutmaya Yardımcı Karışım

Klozetinizi Temiz ve Ferah Kokulu Tutmaya Yardımcı Karışım
23 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 4.400 kez okundu.

Klozeti temizlemek, genellikle ertelenen bir görevdir. Bunun en önemli sebeplerinden birisi, klozetlerin iğrenç olduğu gerçeğidir. Ancak, bu eşyaların da mikroplardan ve bakterilerden arındırılması gerekmektedir. Eğer bu iş için doğu bir çözümünüz olsaydı, bunun için endişelenmenize de gerek kalmazdı. İşte bu yüzden, tuvaletinizi mis gibi yapacak doğal bir çözümü sizlerle paylaşıyoruz.

Tehlikeli toksinlerle dolu olan kimyasal temizleyicileri kullanmaktan kaçınmanız gerekiyor. Ticari tuvalet temizleyiciler, evin havasını da kirletebilecek bazı tehlikeli kimyasallar içermektedir. Dahası, özellikle çocuklar, evcil hayvanlar ve temizliği yapan kişi için oldukça zehirli olan hidroklorik asit içermektedirler. Bu ticari temizleyicilerde bulunan bir diğer zararlı içerik ise, yaşayan doku üzerinde yanık, aşınma veya doku ölümü gerçekleştirebilen klorlu ağartıcı bulunmaktadır. Ticari tuvalet temizleyicilerinin mikropları ve lekeleri yok ettiği gerçeğinin yanı sıra, sağlığınız açısından epey bir zararlı olduklarını da unutmamanız gerekiyor.

Aşağıdaki doğal karışım, zehirli maddeler içermiyor ve kullanım açısından da tamamen güvenlidir. Bu yüzden bu çecre dostu doğal klozet temizleyici banyonuzu mikroplardan arındıracak ve parlatacaktır.

Doğal Klozet Temizleyici

Malzemeler

  • 160 gram karbonat
  • 60 ml limon suyu
  • Yarım litre sirke
  • 1 hidrojen peroksit (%3 oranında olmalıdır ve herhangi bir eczaneden temin edilebilinir)
  • 15-20 damla herhangi bir uçucu yağ

Nasıl Hazırlanır?

İlk olarak küçük bir kap alın ve içinde karbonat ile limon suyunu karıştırın. Ardından farklı bir kap içerisinde hidrojen peroksit ile sirkeyi karıştırın. Daha sonra iki karışımı, her birinden bir damla olacak şekilde sırayla birbirine karıştırın. Dilerseniz içine biraz uçucu yağ da ekleyebilirsiniz.

Ardından kaşık yardımıyla karışım üzerinde yarım aylar oluşturun. Bu yarım ayları ayrı bir parşömen kağıdı üzerine yerleştirin ve kuruması için en azından 4 saat bekleyin. Tamamen kuruduktan sonra, hava almayan cam bir kavanoz içerisinde muhafaza edin. Bunları banyonuzda saklayabilirsiniz, bu sayede klozetiniz ne zaman temizliğe ihtiyaç duysa, bunlardan bir tanesini klozetin içine atabilirsiniz. Bunu haftada maksimum 2-3 sefer uygulayabilirsiniz.

Klozetinizi Nasıl Temizler?

Karbonat, pisliği uzaklaştıracak ve tuvaletinize koku sağlayacak harika bir üründür. Buna ek olarak, sirke, birikmiş küfün %90’ından ve belirli bakterilerin %99.9’undan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Bu iki ürün birleştiğinde, kiri ve mikropları söküp atabilecek bir köpüklenme reaksiyonuna girmektedir. Uçucu yağın ise mikrop karşıtı özellikleri bulunmaktadır ve klozetinizdeki bakteri miktarını azaltacaktır. Son olarak, uçucu yağından bol miktarda kullanmanız, banyonuzun kokusu üzerinde herhangi bir etkiye sahip olmayacaktır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git