Kolesterolü Düşüren ve Tansiyonu Kontrol Eden Harika Salata

Kolesterolü Düşüren ve Tansiyonu Kontrol Eden Harika Salata
11 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 1.006 kez okundu.

Günümüzde, insanlar arasındaki en yaygın sorunlardan birisi yüksek tansiyondur. Kanın damar duvarlarına basıncı arttığında meydana gelen bir rahatsızlıktır. Bu sağlık sorunu eğer tedavi edilmezse, kalp hastalıkları gibi çeşitli ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Kalbiniz ne kadar çok kan pompalarsa, tansiyonunuz o kadar fazla olur. Damarlarınız daralır. Birçok insan belirtileri fark etmediğinden, bu sağlık sorunundan da habersizdir ancak tedavi edilmediği sürece inme ve kalp hastalıkları riskiniz artmaktadır.

Dünya çapında neredeyse 70 milyon insan bu hastalıktan müzdariptir ve bunların %40’ı 25 yaş üstü yetişkinlerdir. Yüksek tansiyon, yüksek kolesterol seviyeleri ile bağlantılıdır. Genellikle stres, fiziksel olarak az hareket etme ve sağlıksız beslenme sonucu oluşur.

Basıncı Düzenleyen Besinler

Sarımsak

Çiğ sarımsak kalp hastalıkları ve kireçlenme gibi ciddi sağlık sorunlarını engelleyebilen doğal yollarla kan basıncınızı düzenleyen bir besindir.

Ana maddesi alisindir ve en iyi tansiyon ilaçlarında da bulunan bir maddedir. Sayısız araştırma bu maddenin etkilerini ispatlamıştır.

Sarımsak kan damarlarınızı rahatlatma, kolesterolünüzü düzenleme konusunda faydalıdır ancak aynı zamanda tansiyonunuzu yükselten anjiyotensin 2 adlı maddenin üretilmesini engellemektedir.

Salatalık

Salatalık su, potasyum, magnezyum ve lif açısından da zengindir. Bu sebze hücrelerinizde bulunan sodyum miktarını dengelemenize yardımcı olur ancak aynı zamanda kalp hastalıklarını da engeller.

İçinde bulunan lifler yüksek tansiyonu engellemek, kolesterolü düşürmek, kilo vermenize yardımcı olmak ve şeker hastalığını önlemek için oldukça faydalıdır.

Bu iki malzemeyi karıştırdığınızda her türlü kalp ve damar sorunlarınız için oldukça etkili olan doğal bir salata elde edersiniz. İşte, bu salatanın tarifi:

Malzemeler

  • 1 salatalık
  • Yarım – 1 çay kaşığı elma sirkesi
  • 3 diş sarımsak
  • Birkaç çay kaşığı su

Nasıl Hazırlanır?

İlk olarak salatalığı iyice yıkayın. Ardından küçük dilimlere dilimleyin. Sarımsağı soyun ve bıçağın geniş kısmını sarımsağı ezmek için kullanın. Sarımsağı salatalık ile bir kap içerisinde karıştırın ve son olarak elma sirkesi ile suyu ekleyin.

Salatalığınızı süslemek için birkaç nane yaprağı kullanabilirsiniz. Bu lezzetli ve kalp ve damar sağlığınızı hemen iyileştirecek olan salatanın tadını çıkartın!


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git