Köpeklerden Bulaşan Yeni Bir Hastalık Bulundu

Köpeklerden Bulaşan Yeni Bir Hastalık Bulundu
6 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 1.581 kez okundu.

Son yüzyıldaki teknolojik gelişmeler sayesinde bizi çevreleyen dünya hakkında daha çok şey görebiliyor ve anlayabiliyoruz. Yüzeyin altında daha fazlasının olduğunu biliyoruz ve tıp alanındaki ilerlemeler, daha önce farkında olmadığımız bazı hastalıklar hakkında da bilgi edinmemize yardımcı oluyor. Köpekler, keneler ve sivrisinekler aracılığıyla bulaşan ve sağlığınız için ölümcül tehlikeye sahip olan layşmanyaz hastalığı da bunlardan birisidir.

Layşmanyaz hayvanlardan bulaşan bir hastalıktır ve genellikle kenenin, sivrisineğin veya köpeğin ısırığı ile bulaşmaktadır. İlk olarak 20. yüzyılın başlarında Avrupa’da keşfedildi ve o zamandan bu yana tüm dünyaya yayıldı. Hastalık oldukça tehlikelidir ve zor nefes almaya, burun kanamasına, zor yutkunmaya ve aynı zamanda cilt yüzeyinde açık yaralara neden olmaktadır.

Hastalığı bulaştıran asıl parazit tatarcıktır ve özellikle sokak köpeklerinde bol miktarlarda bulunurlar. Bu hastalığın belirtileri arasında alopesi, cilt hasarları, dermatit, şişen lenf nodları, burun kanaması, yutkunma sorunları, böbrek yetmezliği, hızlı kilo verme ve azalan iştah bulunmaktadır.

Eğer vaktinde tespit edilirse, layşmanyaz hastalığı yönetilebilinmektedir. Geleneksek tedavi sodyum stiboglukonat, ketokonazol veya amfoterisin gibi antimonyallar ya da iğne ya da oral uygulama ile kullanılan ilaçları içermektedir. Ancak hastalığın tedavisi için henüz bir tedavi bulunmuyor ve mevcut tedaviler sadece belirtileri hafifletmek için kullanılmaktadır. Bugüne kadar layşmanyaz hastalığının köpeklerden insanlara geçtiğine dair resmi bir vaka da bulunmamaktadır.

Evcil hayvanınızı enfeksiyonlardan korumak için deltametrin kullanmanız ve tatarcıklar en fazla tozlu ve gölge yerlerde bulunduğundan ötürü, hayvanlarınızı buralardan uzak tatmanız gerekmektedir. 2013 yılında Brezilya’da hastalığa karşı %86 etkili olan bir aşı geliştirilmiştir ancak şişme ve anoreksiya gibi yan etkilere neden olduğundan ötürü bir gelişme kaydedilememiştir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git