Magnezyum Eksikliği Olanların Dikkat Etmesi Gereken 10 İşaret

Magnezyum Eksikliği Olanların Dikkat Etmesi Gereken 10 İşaret
15 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 2.249 kez okundu.

Her gün tükettiğimiz besinlerin, sağlığımız üzerinde reddedilemez bir etkisi bulunmaktadır ki, bu yüzden gerekli vitaminler ve mineraller açısından zengin bir beslenme programına uymamız oldukça önemlidir. Ancak özellikle son 10 yıl içerisinde beslenme alışkanlıklarımız oldukça değişti ve zaten kötü olan alışkanlıklarımız daha da kötü bir hal aldı. Günümüzde sıradan beslenme alışkanlıklarımız gerekli besinlerin bir çoğundan mahrum ve sayısız hastalığın ve rahatsızlığın sebebi de budur.

Örneğin birçoğumuzda magnezyum eksikliği var. Bu mineral, enerji düzeyimizden ve protein ve yağların sentezlenmesinden sorumlu olduğundan organlarımızın doğru bir şekilde çalışması için önemlidir. Magnezyum, kalp rahatsızlıklarını engelliyor ve kalbin zarar görmemesini de sağlayarak, kan basıncımızı ve insülin seviyelerimizi düzenliyor. Ayrıca kan pıhtılaşması sürecinde de etkin bir rolü vardır. Bu sebeplerden ötürü bedenimiz için oldukça önemlidir ve magnezyum değerlerimizi her zaman olması gereken aralıkta tutmanız gerekiyor.

Magnezyum, fıstık, baklagiller, ekili tahıllar, muzlar, ıspanak ve avokadolarda bulunmaktadır. Bu gıdaları tükettiğinizde kendinizi güvende sanabilirsiniz ancak gerçek şu ki, günlük magnezyum ihtiyacımızın sadece %30-40’ını alıyoruz ki bu rakam yaklaşık 400 mg. Bu, magnezyum eksikliğine ve sayısız sağlık sorununa neden oluyor ancak neyse ki, az mineral tüketmeye başladığımızda bedenimizin bizim için verdiği sinyallere dikkat ederek, bu gibi durumlardan kaçınabiliriz. İşte, magnezyum eksikliğiniz olduğunda göz ardı etmemeniz gereken 10 işaret:

Geceleri Bacak Krampları

Eğer geceleri bacaklarınıza kramp giriyorsa, bunun sebebi genellikle magnezyum eksikliğidir. Magnezyum, kaslarımızın doğru çalışması için önemlidir ve yerinde olmadıkları zaman, kramplar yaşayabilirsiniz. Bu yüzden günlük olarak magnezyum takviyesi almanız ve magnezyum açısından zengin besinler tüketmeniz önerilmektedir.

Migren ve Baş Ağrıları

Sürekli migren ve baş ağrısı, magnezyum eksikliği ile ilgilidir, bu yüzden her gün bu mineralden yeterli miktarda aldığınızdan emin olmalısınız. Yapılan bir araştırmaya göre aradaki bağıntıdan ötürü magnezyum takviyesi almak migrenin yoğunluğunu azaltabilir.

Astım

Astım gibi solunum sorunları magnezyum eksikliği ile ilgilidir. Yapılan bir araştırmada astım belirtileri yüksek magnezyum alımı ile azaltılmıştır, bu durum ise magnezyum eksikliğinin soruna neden olduğunun açık bir işaretidir.

Kabızlık

Magnezyum, bağırsaklarımızın doğru biçimde çalışmasından sorumludur ve kabızlık gibi sorunlara neden olabilir.

Yüksek Tansiyon

Yüksek tansiyon, günümüzdeki en yaygın sorunlardan birisidir. Dikkat edilmesi gereken bir sorundur ancak neyse ki, magnezyum alımınızı arttırarak, tansiyonunuzu düşürebilirsiniz.

Uykusuzluk ve Kronik Yorgunluk

Eğer geceleri uyumakta zorlanıyorsanız, bu magnezyum eksikliğinin bir belirtisi olabilir. Daha rahat uyumak ve gece boyunca dinlenmek için bu mineral açısından zengin besinleri tüketin. Aynı sorun kronik yorgunluk için de geçerlidir ve magnezyum takviyesi alınarak çözülebilir.

Depresyon

Yapılan bir araştırmaya göre, 65 yaşından küçük ve bedenlerinde yeterli magnezyum olmayan insanlar %22 daha fazla ihtimalle depresyona girmektedir. Eğer depresyondaysanız, magnezyum seviyelerinizi arttırmak size yardımcı olabilir.

Kalsiyum Eksikliği

Kalsiyum, magnezyumun beden tarafından doğru bir biçimde emilmesi için önemlidir, bu yüzden magnezyum eksikliğiniz varsa, muhtemelen kalsiyum eksikliğiniz de vardır.

Huzursuzluk

Bedendeki magnezyum eksikliği merkezi sinir sisteminizi etkileyerek, kaygı ve endişeye neden olabilir. Magnezyum alımınızı arttırarak daha rahatlamış hissedecek ve kısa bir süre içerisinde üstünüzdeki huzursuzluktan kurtulacaksınızdır.

Tatlı Çekmeleri

Eğer aniden canınız tatlı istiyorsa, magnezyum eksikliği yaşıyor olabilirsiniz. Bu mineralin bedeninizde eksik olması, aniden tatlı istemenize neden olabilir ancak neyse ki, bitter çikolata (magnezyum açısından yüksektir) yemek iştahınızı bastıracaktır.

Bugün yaşadığımız birçok sağlık sorunu magnezyum gibi be beslenme yetersizlikleri ile ilgilidir. Vitamin ve mineral açısından zengin gıdalar tüketilerek oldukça kolay bir şekilde bunlardan kurtulabilirsiniz ancak bu çabanız, geçici bir önlem değil, sizin yeni hayat tarzınız olmalıdır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git