Makyaj Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Makyaj Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
16 Mart 2017 tarihinde eklendi, 914 kez okundu.

makyaj-yapmakKadın güzellik demektir, bütün kadınlar güzeldir. Yeter ki kadın her yanı ile kendini kabul etsin ve kendi ile barışık yaşamayı bilsin. Makyaj tabi çok önemli unsurdur ve güzeli daha ön plana çıkararak daha da güzel gösteren, kötü ya da beğenmediği tarafları örten çok etkili bir sanattır. Fakat mutlaka bilinçli yapılmalıdır.

Makyaj Yapmayı Ne Kadar Biliyoruz?

Makyaj boyanmak değildir, uzmanlık gerektiren bir konudur. Fakat herkes makyaj uzmanı olacak demek de değildir.

 • Makyaj, buluğ çağında çıkan sivilce ve aknelerin tedavisi ile başlar, sonra hafif nemlendiriciler, losyonlar ve kremlerle cilt bakımı odaklı devam eder.
 • Genç kızlığa adım atma sürecinde kaşlara şekil vermek, pastel renklerde ruj ile hafif rimel sürerek makyaja başlanmış olur.
 • Makyaj yapmaya başlamadan önce mutlaka bir güzellik uzmanı ile görüşmeli, yüz tipine, cilt özelliğine göre neleri kullanmalı, neleri kullanmamalı konularında bilgi edinilmelidir.
 • Saç bakımından kullanılması gereken şampuan ve saç kremlerinin özelliklerine kadar öğrenilmelidir.
 • Hatta ilk makyajını bir iki kez uzman kişiye yaptırmalı yapım aşamasını izleyerek iyice öğrenmelidir.
 • Uzman kişiye bilmediği soruları sorup not almalı, hangi mevsimde ne tür maskeler ya da kürler uygulanması konularında notlar almalıdır.
 • Daha sonra kendi makyajını kendi yaptıkça pratiklik kazanacak ve kendini daha iyi tanıyarak kendi kendisinin makyaj uzmanı olacaktır.
 • Zaman içinde daha kısa sürede ve daha hatasız makyaj yapmayı başaracaktır.

Bakım ve Makyaj Konusunda Neleri Yapmamalı?

 • Kesinlikle kulaktan dolma diyet, kür, maske ve benzeri uygulamalardan kaçınılmalıdır.
 • Alerji testi yaptırmadan her kürü ya da maskeyi uygulamamalıdır. Direk yüze uygulamadan önce bileğin iç kısmına sürülüp beklenilmeli ve herhangi bir kızarıklık ya da kaşıntı gibi belirtiler olmadığı sürece uygulanmalıdır.
 • Güzellik dendiğinde ilk akla gelen makyaj olsa da aslında estetik beyinde başlar, vücut yapısı ile tamamlanır. Makyaj malzemeleri ise sadece bir ciladır diye de tanımlamak mümkündür. Yani çok süslenince güzel olunmadığı bilinmelidir.
 • Kadın ruh sağlığı iyi olursa mutludur, mutlu ise zaten bunu dışa yansıtacaktır. Yani kadın çatık kaşlı olmamalı sürekli gülümsemelidir.
 • Başkasında çok şık duran bir saç modeli ya da kaş şekli sizde hiç de güzel durmayabilir veya bunun tam aksine sizde son derece güzel görünen ve yakışan bir fondöten rengi, ruj rengi başkasında sizde durduğu gibi durmayabileceğinden kimse, kimseyi asla taklit etmemelidir.
 • Parfümünüz gibi saç modelinizden, fondöteninize kadar size özel olmalı başkalarını taklit etmek yerine kendinize özel bir tarz ve duruş belirlemeniz gerekmektedir.
 • Sağlıklı ortamlarda üretilmeyen makyaj malzemeleri, parfüm ve şampuan gibi ürünleri kesinlikle satın almamalı ve kullanmamalıdır.
 • Başkalarına ait makyaj malzemeleri (göz kalemi, far, fondöten, ruj, krem vb. ve makyaj fırçaları ile süngerlerini) kullanmamalıdır.
 • Asla makyajınızı çıkarmadan uyumamalıdır.
 • Makyaj çıkarırken teninizi, kirpiğinizi dudak ve kaşlarınızı hırpalamadan çıkarmalısınız.
 • Yatmadan önce mutlaka nemlendirici sürmelisiniz. Nemlendirici kullanmıyorsanız bile maden suyu ile silmelisiniz.
 • Özellikle bahar ve yaz aylarında cilt özelliğinize uygun faktörlerde güneş kremi kullanmalısınız. Güneş gözlüksüz ve güneş kremsiz uzun süre güneş ışığına maruz kalmayınız.

4 MEVSİM MAKYAJ ÖNERİLERİ

Her mevsim farklı güzeldir. Ülkemiz ise dört mevsimi doyasıya yaşatan ılıman iklim kuşağında harika bir coğrafyadadır. Böyle güzel bir coğrafyada yaşamak soğuk, sıcak, ılık, nemli, kuru, karlı gibi pek çok hava koşulu ile de tanıştırmaktadır.

Her mevsim kendine has farklılıkları ile cildimiz başta olmak üzere bazı olumsuz etkiler de yaratabilmektedir. Kozmetik sektörü ise dış etkilere karşı envaiçeşit kozmetik ürün yelpazesi ile bu sorunların çözülmesinde yardımcı olmaktadır.

KIŞ; Kış aylarındaki soğuk ve ayaz cildi kurutur, ciltte ve dudaklarda çatlamalara sebep olur. Saç ve tırnaklardaki zayıflama ile kırılmalar gözlemlenir.

Çözüm: Soğuk ve ayazdan korunmalı, dışarı çıkarken cildinizin özelliğine göre krem sürülmeli, her gece yatarken cilt temizlenerek nemlendirici kullanılmalıdır. Sadece yüz değil tüm vücuda kese yaparak ölü cilt atılmalıdır.

İLKBAHAR; Kıştan sonra yıpranmış cilt ile girilen bir mevsim olsa da 10-15 gün içinde uygulanacak olan kişiye özel kürlerle sağlıklı bir bahar yaşamanız mümkün olmaktadır.

Çözüm; Cilt kuruluğu, çatlaklar için özel ve cildinize uygun losyonlar kullanılmalı, her gece yatarken nemlendirici sürülmelidir. Kırılan ve zayıflayan saçlar her banyodan önce dipleri zeytinyağı ile ovularak banyo yapılmalıdır. Ayrıca baharın son haftalarında hamama gidilmeli yaz aylarında sağlıklı ve temiz cilt üzerinde bronzlaşmak için tüm vücuda kese yaptırılmalıdır.

YAZ; Yaz ayları ise aşırı sıcak, güneş ve bunaltıcı havanın yanında denizin tuzu, havuzun klorü ve güneşin UV ışınlarındaki radyasyona maruz kalmak gibi risklerle adeta kış aylarından bile daha riskli görünmektedir.

Çözüm; Bol nemlendirici kullanılmalı cilt sürekli maden suyu ile temizlenmeli, yaz aylarında mümkün olduğu kadar az makyaj yapılmalıdır.

SONBAHAR; Yaz aylarının kuruttuğu cilt, güneş yanığı, yüzdeki lekelerin oluşması, sıcaktan çatlayan dudaklar yaz aylarından geriye kalanlar olarak sonbaharın serinliğimde bir taraftan da kış ayları için hazırlanmak cildin bolca nem ihtiyacını gidermek zamanıdır.

Çözüm; Yanık ve güneş lekelerini giderici özel losyonlar kullanılmalı, kahverengi lekeleri gidermek için limon sürülmeli, genel cilt bakımı ve peeling yapılarak kışa hazırlanılmalıdır.

Cilt Cinsine Göre Doğal Nemlendiriciler;

Normal Ciltler İçin; Badem yağı ile jojoba yağı,

Yağlı ya da Lekeli Ciltler İçin; Jojoba yağı (Seruma benzeyen doğal bir nemlendiricidir. Mum içerir)

Kuru Ciltler İçin; Susam Yağı ya da Lanolin (koyunyünü yağından üretilir)

Olgun Ciltler İçin; Pirinç kepeği yağı veya ghee (saf tereyağı) kullanılmalıdır.

Ayrıca; Hint yağı, badem yağı ve saf zeytinyağı cilt, saç ve tırnak için çok besleyicidir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git