Moringa Bitkisinin İnanılmaz Faydaları

Moringa Bitkisinin İnanılmaz Faydaları
19 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 1.799 kez okundu.

Moringa her geçen gün daha da çok bilinen bir bitkidir. Oldukça hızlı yetişen bu ağaç Hindistan’a özgüdür. Asya, Güney Amerika ve Afrika’nın tropik bölgelerinde yaygın olarak yetiştirilmektedir.

Aynı zamanda Hint hıyarı, ana dostu ve bayır turbu ağacı olarak da bilinmektedir. Her ne kadar moringa bitkisi yaprakları, kökü, kabuğu, tohumları ve çiçeği ile bilinse bile, meyvesi de yenebilir.

Moringa vitaminler, proteinler ve mineraller açısından zengindir. A, B1, B2, B3, B6 vitaminleri, folat ve C vitamini açısından iyi bir kaynaktır. Aynı zamanda potasyum, demir, kalsiyum, magnezyum, çinko ve fosfor da içermektedir.

Moringa bitkisi için mucize ağacı demelerinin bir nedeni var. İşte, bu bitkinin inanılmaz faydaları

Moringanın Faydaları

Mide Sorunlarını Tedavi Eder

Moringa ülseratif kolit, gastrit ve kabızlık gibi mide sorunlarının tedavisinde oldukça etkili olan izotiyosiyanatlar içermektedir. Piyasada satılan antiasitler için etkili bir bitkisel ikame maddesi olarak kullanılabileceğini gösteren çeşitli araştırmalar da bulunmaktadır.

Karaciğeri Korur

Moringa, epikatekin gibi fitokimyasallar, ferulik asit, kateşin ve C vitamini içermektedir. Bu besinler karaciğeri koruma konusunda oldukça etkilidir. Bedenimizdeki glutatyon içeriğini düzenlemeye ve aynı zamanda radyasyona bağlı hepatik lipit peroksidasyonunu da engellemeye yardımcı olur. Yapılan araştırmalara göre moringa yaprakları tüberküloz karşıtı ilaçların neden olduğu karaciğer hasarları için oldukça etkilidir ve iyileşme sürecini hızlandırırlar.

Beyin Hastalıklarını Önler

Yapılan son araştırmalara göre moringa özü norepinefrin, dopamin ve serotonin gibi beyin monoaminlerini düzenlemede etkilidir. Beyninizi, Alzheimer hastalığına bağlı işlev kayıplarından bile koruyabilir.

Mükemmel Besin Desteği Sağlar

Moringanın içinde birçok besleyici madde vardır. Bu bitkide süte kıyasla 17 kat daha fazla kalsiyum, ıspanağa kıyasla 25 kat daha fazla demir ve havuçlara kıyasla 10 kat daha fazla beta-karoten vardır. Aynı zamanda çinko, potasyum, demir gibi mineraller ve ayrıca C vitamini ve B kompleks vitaminler bakımından zengindir. Proteinler açısından da zengindir. Bir yumurtanın size sağlayabileceği proteinden 4 kat daha fazla proteine sahiptir.

Şeker Hastalığını Tedavi Eder

Şeker hastalığı tedavisinde de oldukça etkilidir. Şeker hastaları üzerinde yapılan son araştırmalara göre idrar şekeri, kan şekeri ve idrar proteinlerinin azaltılması için uygulanan tedavilerde bu bitki oldukça olumlu sonuçlar vermiştir. Araştırmalar aynı zamanda hemoglobin seviyelerinde ve şeker hastalarının toplam protein içeriğinde de belirli ilerleme göstermiştir.

Mikrop ve Bakteri Karşıtı Özelliklere Sahiptir

Sahip olduğu bakteri ve mikrop karşıtı özellikleri ile, moringa mikropların neden olduğu hastalıkların ilerlemesini engeller. Yapılan bilimsel araştırmalara göre moringa özü bizi gıdalardan kapabileceğimiz çeşitli mikroplara karşı korumaktadır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git