Multipl Skleroz Hastalığı Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Multipl Skleroz Hastalığı Nedir ve Belirtileri Nelerdir?
16 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 1.519 kez okundu.

MS (Multipl Skleroz) hastalığının erken belirtilerini anlamak, hastalığın yavaş ilerlemesini durdurmak için çok önemlidir. Bilim henüz epizodik ataklara ve hafif belirtilere neden olan MS için bir tedavi bulamadı.

Multipl Skleroz Nedir?

MS, iltihaplanma nedeniyle oluşan bir durumdur ve merkezi sinir sistemimize zarar verir. Nörologlar, sinirleri korumakla yükümlü olan miyelin kılıfını yok eden bir tür bağışıklık sistemi rahatsızlığı olduğunu belirtiyor. Bu, beyni bedenin diğer kısımları ile ilişki kurmasını sağlayan sinir uçlarını engellemektedir ve sonucunda da beyin fonksiyonlarında kayıplar oluşmaktadır.

MS Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalığın erken belirtileri konuşma sırasındaki dalgalanmalar veya çeşitli seslerin uzatılarak söylenmesi şeklinde görülmektedir. Her bir kriz diğerinden daha uzun veya aynı sürededir. Hastalık yavaşça ilerler ve işe Multipl Skleroz hastalığının belirtileri:

Motor Bozukluklar

Kaslardaki yanma hissi ve aynı zamanda parestezinin MS ile bir bağlantısı olabilir. Eğer kaslarınız istemsiz olarak hareket etmeye başladıysa ve öncesine göre daha hassaslaştıysa, MS hastalığının bir belirtisi olabilir ve kesinlikle motor fonksiyonlarınızı etkilemeye başlamıştır. Bu aynı zamanda idrar yolu sorunlarına, cinsel isteksizliğe, düşük performansa ve diğer kas sorunlarına neden olabilmektedir.

Yorgunluk

Eğer iyice dinlendikten sonra bile sıklıkla yorgun ve güçsüz hissediyorsanız, bu durum MS belirtisi olabilir.

Depresyon, Anksiyete, Bipolar Bozukluklar

Bu zihinsel ve duygusal bozukluklar kimi zaman Multipl Skleroz hastalığının yavaş ilerlemesinden ötürü olabilir.

Konuşma Zorluğu

Olağandan daha yavaş konuşmak veya sözcükleri karıştırmak MS belirtisi olabilir. Bu, ağzınızdaki kasların güçsüzleşmesinden ötürüdür ki yutkunurken de benzer sorunlar yaşayabilirsiniz.

Baş Dönmesi ve Denge Kaybı

Motor anomaliler yaygın birer MS belirtileridir. Sinirlerin, dengeden ve koordinasyondan sorumlu miyelin kılıfları hasar gördüğünde, denge kaybının yanı sıra vertigo, mide bulantısı ve odaklanma sorunları da yaşayabilirsiniz.

Ağrı

Göz, yüz, kalça, sırt, kol veya bacaklardaki ağrılar, MS’in en yaygın belirtilerinden birisidir.

Görme Sorunları

Buzlu veya çift görmek küçük bir grup MS hastasını yaşadığı belirtilerdendir.

Multipl Skleroz Hastalığının Tedavisi Nasıldır?

Bu hastalığın tedavisi hastanın yaşam kalitesini arttırmayı hedefleyen ilaçları ve terapileri içermektedir. MS ilaçları sinirlerdeki iltihaplanmayı ve miyelin kılıflarındaki zararları azaltmaya yarar. Sadece belirtileri tedavi ederler ve uzun vadeli bir çözüm değildir. Bir kriz sırasında hastaya kısa süreli rahatlama için steroid de verilmektedir.

MS terapileri hastanın nörolojik sistemini desteklemeyi ve belirtileri hafifletmeyi amaçlamaktadır. Disiplinler arası bir uygulamadır ve hastanın belirtilerine göre şekillendirildiği gibi fizyoterapi, psikolojik tedaviler, konuşma terapisi ve mesleki terapi gibi farklı alanlardan yararlanabilirler.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git