Mutfak İşlerini Kolaylaştıran Pratik Bilgiler

Mutfak İşlerini Kolaylaştıran Pratik Bilgiler
27 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 811 kez okundu.

Ev kadınları olsun, çalışan kadınlar olsun, emekliler olsun mutlaka evde her daim tertip, düzen ve temizlik isterler. Bu nedenle de pek çok noktada zaman kazandıran, etkili ve dikkate değer yöntemler öğrenilmek istenir. İşte burada da öne çıkan bazı detaylara kulak kabartılmalıdır. Mutfağın daha temiz, daha güzel bir hal alması noktasında da birbirinden önemli ve kullanışlı fikirler değerlendirilebilir. Örnek olarak aşağıya sıralanan temel pratik uygulama ve tavsiyeler herkes için en iyi sonuçların alınmasını sağlayacaktır. Üstelik bu sıralanan fikirlerin sadece temizlik ile ilgili değil, gıdalar ve diğer unsurlar ile ilgili olduğu da unutulmamalıdır.

Mutfak İşlerinde En Kullanışlı Tavsiyeler

Kimi zaman görüntü açısından, kimi zaman sağlık açısından yapılması elzem olan bir takım mutfak işlerinde zaman kazanmak ve daha hızlı hareket edip daha iyi sonuçlar almak için bu yöntemlere ve tavsiyelere mutlaka göz atılmalıdır;

– Yeşilliklerin canlı tutulması için bazı metotlar vardır. Bunların en etkilisi ise salata malzemesi olarak alınan ve zaman içinde solan göbek marul ya da kıvırcığın buzlu suya atılması, buzlu suyun içine de 2 yemek kaşığı kadar limon suyu eklenmesidir. Söz konusu karışıma konulan yeşilliklerin 1 saat buzdolabında durması bu gıdalara taptaze ve canlı bir görünüm verecektir.

– Lezzetli bir pilav yapmak isteyen herkes pilavın pişmesi ile beraber dinlendirilme aşamasında pilav üzerine az bir miktar tereyağı ekleyebilir. Bu tereyağı pilav sıcakken kolay eriyecek ve pirinçlerin içine geçerek çok daha güzel ve lezzetli bir yemeğin oluşmasını sağlayacaktır.

– Fırın temizliği için pratik bilgilere göz atıldığında da fırın içinin henüz ılık iken limonla ovulması uygulaması kendini gösterir. Sabunlu bez ile silinen fırın içi en son ise temiz bir bez ile silinir ve durulanır. Fırınınız mis gibi olacaktır.

– Eğer ki tencerelerinizin görünümü konusunda hassas iseniz mutlaka ki bazı uygulamalar ile bu tencerelerinizi parlatabilirsiniz. Bu yöntemler arasında dikkat çeken uygulama ise ıspanak haşlanan su ile tencerenin yakınması, ardından da bol su ile tencerenin durulanmasıdır.

– Patates haşlanması esnasında suyun içine sadece bir yemek kaşığı kadar sirke eklenmesi renklerin kararmamasına ve lezzetin de daha da yoğun olmasına ortam hazırlayacaktır. Haşlama sırasında bu nedenle az miktar sirke kullanımı tavsiye edilir.

– Herhangi bir kabın yarısına su, yarısına da süt konarak bir karışım elde edilebilir. Bu karışıma patlıcanlar atılır. Kaptaki süt patlıcanların acılığını alacaktır. Eğer ki yanınızda süt yok ise, aynı suyun içine bir yemek kaşığı kadar tuz da ekleyebilirsiniz.

– Sırf kokacak diye pek çok evde balık pişirilmeye yeltenilmez. Halbuki evden, hatta tabaklardan ve bulaşıklardan balık kokusunu silmek çok basittir. Bunun için sadece ne yapılacağını bilmek yeterlidir. Bulaşık suyunun içine bolca kahve telvesi atılması bu noktadaki ilk adımdır. Kahve telvesi ile bulaşıklarda yer alan balık kokusu kolayca çıkar. Bu işlemin ardından bol su kullanılarak durulama yapılır.

– Kuru bakliyatları sırf gaz yaptığı için yiyemiyor iseniz bu tavsiye tam da size göre olacaktır. Kuru bakliyat pişirilmesinden 1 gece kadar önce bu malzemeleri suda bekletmek, bu suya da 1 çay kaşığı kadar karbonat eklemek önemlidir. Bu şekilde bakliyatlar daha kolay, daha hızlı pişecektir. Aynı zamanda bu yemeklerin gaz yapmadığı da görülecektir.

– Köfte yaparken malzeme içine bayat ekmek atılması ve ufak ufak doğranmış soğanların da aynı şekilde ilave edilmesi köftenin lezzetini artırır. Ancak soğan eklerken rende kullanırsanız, soğanın rendelenmesi esnasında soğan suyu da köftelere etki edecektir ve kızartma sırasında da köfteler dağılacaktır.

– Çeşitli tatlılar ya da pastalar için kullanacağınız çikolata sosuna bir miktar tereyağı koymanız halinde lezzet mükemmel bir hal alacaktır. Siz de sunumlarınızı son derece güzelleştirme imkanı bulacaksınızdır.

 


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git