Mutlu evliliğin püf noktaları

Mutlu evliliğin püf noktaları
28 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 5.318 kez okundu.

Evliliğinde sorun yaşayan ya da herhangi bir sorun ile karşılaşmasa dahi evliliğini çok daha kaliteli bir paylaşıma dönüştürmek isteyen hemen herkes mutlu evliliğin püf noktalarını merak etmektedir. Bu nedenle bu yazımızda mutlu bir evliliğin birkaç püf noktasını sizler ile paylaşıyoruz. Evliliğinizin uzun sürmesi açısından bu püf noktaları sizler için oldukça faydalı olacaktır.

İşte hem uzun hem de mutlu bir evlilik yaşayan deneyimli çiftlerden ve bu konu ile ilgili uzmanlık eğitimi almış kişilerden etkili ve garantili tavsiyeler:

Birbirinizin en iyi ve yakın arkadaşı olun. Ona karşı daima dürüst olmaya özen gösterin ve size ihtiyaç duyduğu her an yanında olun. Unutmayın, aslında her biriniz bir diğeriniz için oradasınız ve herhangi bir şey bundan daha kıymetli olamaz.

Kin tutmamaya özen gösterin.

Sizin için önem taşıyan tüm konuları eşinizle konuşun. Onun için önemli olanları ise dinleyin. Böylece maddi sorunları, akrabalar ile olan durumları, gelecek planları ile alakalı fikirlerinizi açıkça ortaya koymuş olursunuz. Eşinizi, daha ilk zamanlarda tüm yönleri ile tanımak ilerleyen dönemlerde karşınıza çıkabilecek meselelerde nasıl davranacağınızı bilmeniz bakımından çok önemlidir.

Düzenli olarak eşinize ”Nasılsın ve gerçekten nasıl hissediyorsun?” sorularını yöneltmeyi unutmayın.

Gerekli olduğunda yapabilmeniz için onun adına önem taşıyan detayları öğrenmeye çalışın.

İkinizi de ilgilendiren herhangi bir konuda cümlenize ”Ben” kelimesini kullanarak başlamanız eşiniz tarafından saldırgan bir tutum olarak algılanabilir.

Fikir ayrılıkları temelde rahatsız edici değildir. Hatta birbirinizi daha iyi anlamanız adına sizlere fırsatlar yaratır. Bu nedenle eşinizi dikkatle dinleyin ve tam olarak söylemek istediği neyse anlamaya çalışın.

Bir konu ile ilgili tartışırken bazen eşinizin size karşı gösterdiği tavırdan rahatsız olabilirsiniz. Bu tarz durumlarda sorun yaratmaktansa mümkün oldukça konuyu kısa kesmeye çaba gösterin. Ona dönerek ”Bu konuyu burada kapatabilir miyiz? Şimdi söyle bakalım akşam yemeğinde beyaz mı yoksa kırmızı şarap mı tercih edersin” tarzı bir yaklaşım tahmin ettiğinizden daha da etkileyici olacaktır.

Eşiniz ile ilgili güzel şeyler düşündüğünüzde bunu ona söyleyin. Üstelik hemen söyleyin! Güzel sözler ve iltifatlar ilişki bankanızın en çok önem taşıyan yatırımlarıdır.

Âşık olabilmek yaşamın en güzel hediyelerindendir. Bundan daha iyi olansa artık yaşamın tüm zorluklarına karşı yalnız değil çift olarak durma hissidir. Bu sözü unutmamaya ve daima onun yanında olduğunuzu bilmesini sağlamaya özen gösterin.

Çocuklar olduktan sonra yaşamınızı tamamen çocuklara göre değiştirip kısıtlamayın.

İlişkinizin temelinin sağlam olup olmadığı konusunda testler yapmayın ve bu konu ile ilgili asla oyun oynamayın. Bunun yerine ilişkinizin istediğiniz düzeyde olması için yeterli çaba ve zamanı harcayıp harcamadığınızdan emin olun.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git