Muzun Sağlığınıza Olan 9 Faydası

Muzun Sağlığınıza Olan 9 Faydası
23 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 1.106 kez okundu.

Muz, dünyadaki en sağlıklı meyvelerden birisidir. Bu tropik meyve sağlığımıza birçok açıdan katkı sağlayan mineraller ve vitaminler açısından çok zengin bir üründür. Ayrıca lezzetli tadı karşısında da herhangi birinin bu meyveye karşı koyması zordur.

Muz aynı zamanda bir dizi tıbbi faydaya da sahiptir. Düzenli olarak bu meyveyi tüketmek, şunlar dahil olmak üzere birçok fayda sağlayacaktır:

  • Sabah bulantısı
  • Körlük
  • Şeker hastalığı
  • Kemik erimesi
  • Depresyon
  • Böbrek kanseri

Düzenli Olarak Muz Tüketmenin Faydaları

Sindirimi Teşvik Eder

Muzun içinde bolca besleyici lif bulunur ve bunlar bağırsak hareketlerini düzenleyerek sindirim sorunlarına ve kabızlığa karşı yardımcı olur.

Kan Şekerinizi Kontrol Eder

Muz kan şekerinizi kontrol altında tutar ve özellikle de şeker hastalığı için çok faydalıdır. Ayrıca depresyona, adet öncesi belirtiler karışı iyi gelir ve ruh halinizi iyileştirir.

Kalsiyum Eksikliğini Önler

Muz, bedeninizi kalsiyum kaybına karşı korur. Aynı zamanda kemiklerin ve dişlerin mineral emilimini arttırarak, onları daha güçlü kılar.

Sizi Daha Zeki Yapar

Sahip olduğu yüksek potasyum içeriği nedeniyle (potasyum beyin fonksiyonları için önemli bir mineraldir), muz bilişsel ve muhakeme yapmak yeteneklerinizi geliştirir.

Böbrek Kanserini Önler

Bedendeki kalsiyum emilimini arttırarak, börek taşı oluşumunu önler ve sizi böbrek kanserine karşı korur. Aynı zamanda maküler zararlardan sizi korurken, kemik ve diş sağlığınıza da katkıda bulunur.

Kansızlığa Karşı Mücadele Verir

Muz, demir açısından zengindir ve kan kalitenizi arttırarak, kansızlığa karşı size yardımcı olur.

Enerjinizi Arttırır

Düzenli olarak muz yemek enerji seviyelerinizi önemli ölçüde arttırır. Egzersiz yapmadan önce bir veya iki tane muz yemek, spor salonunda ihtiyacınız olacak olan tüm enerjiyi sağlar.

Kalp Krizinden ve İnmeden Korur

Yük potasyum ve düşük sodyum içeriği sayesinde muz düzenli olarak tüketilirse kalp krizi ve inme geçirme riskinizi önemli ölçüde azaltmaktadır.

Depresyona Karşı Mücadele Eder

Muz, bedeninizde serotonine dönüştürülen triptofan bakımından zengindir. Serotonin ise ruh halinizi kontrol eden bir beyin uyarıcısıdır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git