Ofis Karmaşalarından Kurtulmanın Yolları

Ofis Karmaşalarından Kurtulmanın Yolları
6 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 757 kez okundu.

Başarılı ve kariyerli bir iş hayatı için iş yaşamının her yönden iyi ve doğru şekilde dizayn edilmesi gerekir. Çalışma ortamının yalınlığı, başarıya giden yolda dikkate değer bir unsur iken, öte yandan çalışma alanlarının karmaşalıktan uzak tutulması için de bazı noktalara dikkat etmek gerekecektir. Ofis ortamında düzen kurulması ve üzeri karışık olmayan bir masada çalışılması, detaylı çalışma gerektiren işlerde verimliliği artırmak için son derece gerekli görülmektedir. Aynı zamanda bu tip düzenli ortamlarda stres öğeleri de az olacağı için çalışanların eli ayağına dolanmayacaktır. Kadınların doğal yapıları gereği düzeni, temizliği ve yalınlığı sevmeleri de bu tarz çalışma ortamlarının neden daha düzenli tutulması gerektiğini ortaya koyar. İş verimini artırmak ve başarıları katlamak için ofis karmaşasının engellenmesi, derli toplu bir çalışma ortamının sağlanması şarttır. Bunun için de bir takım noktalar önem taşır.

Ofiste Düzen için Neler Yapılabilir?

– Eğer not kâğıtlarını kullanmayı seviyorsanız, türlü defterlere ve dergilere de sahipseniz masanızın her an çok fena şekilde karışması mümkündür. Bu nedenle de söz konusu defterleri, not kâğıtlarını, dergileri, hatta CD ve DVD gibi dijital ortam adına gerekli eşyalarınızı kendi içlerinde sınıflandırmak ve dolaplara da bu şekilde yerleştirmek faydalı olacaktır.

– Gün içinde sırf zaman sıkışıklığından dolayı doğru düzgün istiflenemeyen pek çok notun ya da ofis eşyasının sağda solda gelişigüzel biçimde yer aldığı görülebilir. Çekmecelere sıkıştırılan aceleyle yazılmış notlar, kalemler, ofis araçları ve diğer kullanılan malzemeler bu yönleri ile oldukça sıkıntılı bir görüntüye neden olurlar. Üstelik sadece görüntü açısından değil, aynı zamanda iş verimliliği açısından da aranılan eşyaların bulunamaması son derece kötü bir durumdur. Bu sorunun önüne geçmek için ise kararlılıkla bir temizlik operasyonu başlatılmalıdır. Örnek olarak tüm dağınık dolaplar, çekmeceler ve masa üstleri bir anda boşaltılmalı, tüm bu yerler tekmili birden temizlenmeli, ardından ise buralardan çıkan ve rastgele istiflenen ofis eşyaları kendi içlerinde sınıflandırılarak güzelce ve tertipli bir biçimde yerleştirilmelidir. Bu şekilde aranılan tüm eşyalar kolayca bulunurken ofiste daha rahat hareket edilir. Sonuç olarak da kariyer basamaklarını tırmanmak isteyen çalışanların detaylarda boğulmadığı iş alanları ortaya çıkarılmış olacaktır.

– Ofis eşyaları bir bakışta birkaç farklı sınıfa ayrılabilir. Bu sınıflar arasında kuşkusuz ki her gün kullanılan, hafta içinde arada sırada kullanılan ve uzun süreler boyunca nadiren kullanılan eşyalar bu şekilde gruplandırılabilir. Sürekli kullanılan eşyaların el altında ve tertipli biçimde tutulması, hafta içinde ara ara gereken eşyaların nispeten daha uzakta ve kolay erişilebilir şekilde istiflenmesi, çok nadir kullanılan ve uzun süreler boyunca gerekmeyecek olan eşyaların ise dolaplara ya da raflara kaldırılarak görüntü kirliliğinin önüne geçilmesi sağlanır.

– Buraya kadar anlatılan detayların ofis içinde fiziki şartlara dayalı olduğu görülmektedir. Bir de artık normal eşyalardan ayrılamayan, hatta çok daha önemli ve kritik görevlere sahip olan dijital eşyaların varlığından bahsedilebilir. Bilgisayarlarda ya da hard disklerde yer alan dosyaların, klasörlerin ve çeşitli verilerin de tertipli ve düzenli olarak saklanması gerekecektir. Tıpkı bir ofis eşyasının kolay bulunmasında etkili olan sınıflandırma ve doğru istifleme çalışmaları gibi bu tür dosyalar da bilgisayarların içinde konularına göre ayrılıp saklanmalıdır. Hatta bu tür klasör ve dosyaların yedekleri de alınarak çalışanların kendilerini garantiye almaları da olasıdır. Böylelikle de baş ağrısı olmadan, aranılan tüm dosya ve diğer dijital belgelerin bulunabildiği şahane bir ortam yaratılır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git