Porselen Makyaj Nedir Ve Nasıl Uygulanır?

Porselen Makyaj Nedir Ve Nasıl Uygulanır?
8 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 2.101 kez okundu.

Her ortam ve duruma göre farklılıklar gösteren makyaj kadınların farklılık arayışına girdikleri bakım ürünlerinden biridir. Son dönemlerde kadınların değişik makyaj türlerine duyduğu ilgi ve merak ciddi seviyede artış gösterirken bununla birlikte makyaj uygulamalarına gösterilmesi gereken zahmette aynı doğrultuda artış göstermektedir. Son dönemlerde kadınların en çok tercih ettiği makyaj türlerinden biri de porselen makyajdır.

Daha çekici ve etkileyici bir görünüm kazanmak için sıklıkla tercih edilen porselen makyaj günlük yaşantıda terci edilebilecek doğal, sıcak ve canlı görünümü sağlamaktan ziyade genellikle salon makyajı olarak mat ve soğuk bir görünüm kazanmayı sağlamaktadır. Kısaca günlük makyaj için çokta uygun olmayan bu makyaj tarzı daha çok özel geceler ve düğünlerde tercih edilmektedir. Genel olarak fotoğraf ya da film çekimlerinde ve düşük ışıklara sahip mekanlarda muhteşem bir etki yaratan porselen makyaj tenin tamamen pürüzsüz bir görünüm kazanmasına yardımcı olmaktadır.

Evde porselen makyaj yapılır mı?

Yaşantınızda büyük ihtimalle çok az sayıda tercih edeceğiniz bu makyaj tarzı için kullanacağınız malzemelerin makyajın doğru olarak yapılabilmesi adına çok önemli olduğunu unutmamanız gerekir. Porselen makyaj için kullanmanız gereken malzemelerin mutlaka bu makyaj türü işin uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Bu nedenle şayet evde kendiniz porselen makyaj yapacaksanız ayrıntıları ile anlatacağımız ürünleri tercih etmeniz gerekmektedir. Farklı makyaj uygulamalarına göre çok daha zahmetli olan bu makyaj tarzı şayet makyaj uygulaması ile ilgili tecrübe sahibiyseniz evinizde kolaylıkla yapabileceğiniz bir makyaj türüdür. Fakat deneyiminiz yoksa porselen makyaj uygulamaları için kendinizi bu alanda uzman ellere teslim etmeniz çok daha sağlıklı olacaktır.

Peki, porselen makyaj uygulaması nasıl yapılmalıdır?

Öncelikle porselen makyaj uygulaması adına en önemli malzeme yüzünüzdeki tüyler için kullanmanız gereken sir ağdadır. Detaylara büyük önem verilen bu makyaj çeşidinde yüzünüzde tek bir tüyün dahi olmamasına dikkat etmeniz gerekir. Porselen makyaj uygulaması yapılması için yüzünüzün kusursuz olması gerekir ve bu sebeple de yüzde hiçbir pütür olmaması adına sir ağda yardımı ile tüyler tamamıyla alınmalıdır. Aksi halde söz konusu hava boşlukları ya da pütürler makyajın çok daha kısa sürede bozulmasına neden olacaktır. Şayet porselen makyaj uygulamasını yapacaksınız kullanacağınız sir ağda yardımıyla özellikle yanak ve bıyık bölgenizdeki tüyleri tamamen yok etmeniz gerekir.

Sir ağda uygulamanızın ardından makyaj için yine oldukça önem taşıyan malzemelerden biri olan fondötene geçeceğiz. Bu makyaj uygulaması için kullanılması gereken fondöten türünün mutlaka sıvı fondöten olması gereklidir. Çünkü toz fondöten yüzdeki porselen görünümünü engeller. Çekici özellikte ve mat olan porselen makyajı uygularken kullanacağınız fondöteninizi cilt tonunuza yakın tonlarda tercih etmeniz gerekir. Fondötenin ardından ise sıra pudraya geliyor. Çekiciliğini canlı renkler ile değil ağır ve kusursuz görünümü ile sağlayan porselen makyaj uygulaması için kullanacağınız pudranın parlak olmamasına dikkat edin. Parıltılı pudra kötü bir görüntüye sebep olabileceği gibi sıvı fondötenden ötürü parlak pudra zaten tamamen tercihinizin dışında kalmalıdır. Şayet cildinizde leke ya da kırışıklıklar bulunuyorsa pudranın ardından kapatıcı uygulayarak çok daha kusursuz bir görünüm elde edebilirsiniz.

Ağır bir makyaj tarzı olan porselen makyajda gözlerin kaybolması ve sönük kalması söz konusu olabilir. Bu sebeple gözleri ön plana çıkarmak adına göz makyaj uygulamasında açık tonlar tercih edebilir ve takma kirpik kullanabilirsiniz. Renkli gözü olan kişilerin göz makyajlarında abartıya gitmelerine sebep yoktur hafif bir makyaj uygulaması da yeterli gelecektir. Fakat koyu renkli gözleri olan kişiler daha çok ön plana çıkarmalıdırlar. Bu şekilde makyaj uygulamanızı tamamlamanızın ardından koyu tonlarda bir ruj ile makyajınızda bütünlük sağlayarak biraz daha canlı olmasını sağlayın. Makyajınızı canlandırmak adına kullanacağınız bir diğer malzeme de açık renk tonlarda allıktır. Porselen makyaj gerçekten zaman gerektiren ve diğer makyaj türlerine göre biraz daha bol ve ağır malzemeli bir makyaj çeşididir. Yani günlük kullanımda değil ancak yaşantınızda sürekli olarak yakalayamayacağınız özel günler adına ilk sırada yer almaktadır. Cildinizin hava almasını sağlamak için porselen makyajı asla günlük makyaj olarak tercih etmemeniz gerekir.

Porselen makyaj kalıcı mıdır?

Porselen makyajın nasıl yapıldığı ile ilgili detayları sizler ile paylaştık. Kadınların bu konu ile ilgili en çok merak ettikleri detaylardan bir tanesi ise porselen makyaj uygulaması ile kalıcı makyaj uygulamasının aynı olup olmadığıdır. Yani, pek çok insan porselen makyaj ile kalıcı makyajın aynı olduğunu sanmaktadır. Oysa, bu tamamen yanlış bir inanıştır ki zaten porselen makyaj uygulamasının ciltte uzun zaman kalmaması gereklidir. Günlük yaşamda genel olarak tercih edilmeyen yoğun olan bu makyaj tarzının kalıcı olması söz konusu değildir. Kalıcı makyaj ise acı hissedilmeden yerel anestezi ve medikal operasyon ile uygulanmaktadır. Adı üstünde olduğu gibi ciltte kalıcı olabilmesi yani uzun zaman durması adına derinin hemen altına uygulanan anti alerjik boyalar ile yapılmaktadır. Dövmeye benzeyen uygulamalar ile yapılabilen kalıcı makyaj daima makyaj yapmak zorunluluğu olan ancak zaman ayıramayan ya da yüz veya vücudunda kalıcı ancak çok büyük olmayan bir takım kusurları kapatmak adına da yapılmaktadır. Bu nedenle kalıcı makyaj yaptırırken tercihinizi doğru şekilde yapmanız çok daha sağlıklı sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

Genel olarak kalıcı ve porselen makyajın karıştırılması nedeni ile kadınlar düğün ve benzeri özel gecelerinde yaptırdıkları porselen makyajın kolay kolay bozulmayacağını düşünmekte ve bozulduğu zamansa uygulanan yöntemin doğru olmadığı inancına varmaktadırlar. Oysa yazımızdan da anlayacağınız üzere porselen makyaj uzun süre kalıcılık özelliği taşıyan bir makyaj türü değildir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git