Sağlıklı Bir Bebek Uykusu için Nelere Dikkat Edilir?

Sağlıklı Bir Bebek Uykusu için Nelere Dikkat Edilir?
10 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 1.261 kez okundu.

Anne ve babaların bebekleri doğduktan sonra belli başlı noktalara daha çok eğilmek zorunda oldukları doğrudur. Hele ki sağlıklı ve düzgün bir bebek bakımı için tüm bunlar ciddi unsurları oluşturur. Bebeklerde uyku konusu ise fazlası ile dikkat çekmektedir. Sağlıklı bir bebek uykusu için anne ve babaların çok daha dikkatli olmaları şarttır. Yeni doğan bebeklerde bir düzen oturtmak, gelişimlerini tam manası ile sürdürmeleri için uygun ortamlar hazırlamak anne ve babaları hassas davranmaya iter. Oldukça da doğal ve normal olan bu süreç içinde gece uykusu olsun, uygun uyku ortamı olsun, uykuda yaşanabilecek ölümler gibi tehlikeli durumlar olsun her konu detayları ile öğrenilmelidir.

Uykuda Bebek Ölümü Nedir?

Anne ve babaları en çok ürküten, ciddi anlamda en çok endişelendiren ve düşündüren bir konu olarak uykuda bebek ölümü dikkat çeker. Bebeklerinin bakımlarına dair fikirleri daha yeni yeni öğrenen anne ve babalar için bu konu muhakkak detayları ile öğrenilmek zorundadır. İşte bu noktada da uykuda bebek ölümü neden olur, nasıl meydana gelir gibi sorular yanıt bulmalıdır.

Eskiden daha sık görülen uykuda bebek ölümü konusu ile ilgili olarak bazı nedenler sıralanabilir. Günümüzde ailelerin daha bilinçli hareket etmeleri ile bu sıkıntı daha az görülse de, yine de tedbiri elden bırakmadan hareket etmek şarttır. Şimdi bir bakalım, bu sebepler neler olabilir ve nasıl bir ortam sağlanarak bu soruna mahal verilmez;

  • Bebeklerin uyku uyuyacakları ortam önemlidir. Ancak ilk 6 aylık süre zarfında anne ile babanın karyolasında bebeğin uyuması normaldir. Böyle olması uzmanlar tarafında da önerilir. Aynı karyolanın kullanılması ile güvenlik ilk 6 ay için sağlanabilir.
  • Bebekler sırt üstü yatırılıp uyutulmalıdır. Karın üzerine yatırmak doğru değildir. Bu nedenle de bebekler uyutulurken buna çok dikkat edilir. Anne ve babalar bebeklerini uyku pozisyonuna getirirken sırt üstü yatırmalıdırlar.
  • Bebeğin başının pozisyonu da son derece önemlidir. Bebeğin kafası sola yatırılmalıdır. Karyolanın da üstü kapatılmamalıdır.
  • Tıpkı baş pozisyonu gibi, bebeğin gövdesi ve bacakları da sağlıklı bir uyku için önemlidir. Bebeğin bacakları karyolanın uç kısmına dokunacak biçimde yatırılmalıdır. Böylelikle battaniyenin altına kayma olayı da önlenmiş olur.
  • Kesinlikle bebeğin yakınlarında sigara içilmesinin önüne geçilmelidir. Bebeğin çevresinde olsun, kokusunun ulaşacağı mesafelerde olsun asla sigara içilmemelidir.
  • Bebeğin vücut ısısı ile beraber ortam sıcaklığı da önemlidir. Aşırı sıcaklık bebeğin çok ısınmasına sebep olur. Bu asla tavsiye edilmez.
  • Bebeğin belli bir dönem sonrasında kendi kendine uyuması sağlanmalıdır. Aile ile beraber uyumak alışkanlık olmaktan çıkmalıdır. Buna göre bir düzen alınmalı, buna göre hareket edilmelidir.
  • Öte yandan bebeğin beslenmesi de yatakta olmamalıdır. Yorgun olsanız bile bebeğin beslenme düzeninden ve beslenme yerinden taviz vermeyin. Bu şekilde daha sağlıklı sonuçlar alacaksınız.
  • Herhangi bir koltukta ya da ergonomik olmayan bir alanda bebekle beraber uyumamaya özen göstermeniz gereklidir. Buna göre en uygun yer yatak olmalı, uyku burada uyunmalıdır.

Bu unsurlara dikkat edildiği müddetçe gerek ergonomik olarak, gerek psikolojik ve fiziksel olarak en iyi sonuçları almak mümkün hale gelir.

Bebek Nerede Uyumalıdır?

Bebeklerin uykusuna dair araştırmalar göstermektedir ki ayır bir karyolada bebeği uykuya alıştırmak gelişim için daha iyi olacaktır. Ancak bazı araştırmalarda da anne ile beraber uyuyan bebeğin daha güvenli ve konforlu hissetmesinden ötürü kendini rahat şekilde uykuya verdiği görülebilir. Burada ortayı bulmak ve belli bir dönem bebeğin anne ile uyuması, ardından ise kendi alanına kaydırılması tavsiye edilebilir. Elbette ki burada farklı unsurlar da devreye girer. Örnek olarak bebeğin konforundan ziyade güvenliği düşünüldüğü zaman ilk 6 ay için anne yanında uyuması şiddetle tavsiye edilirken, ileriki yaşlara ve çocukluk çağına hazırlamak manasında da bebeğin belli bir dönem sonrasında mutlaka annesinden ayrı yatması önerilir. Tüm bunlar sağlıklı bebek gelişimleri için elzem olarak görülmektedir.

Anne ve babaların daha iyi bir gece uykusu için bebekleri hakkında bu noktalara dikkat etmeleri sadece rahatlık anlamında değil, aynı zamanda gelişim anlamında da doğru sonuçlar verecektir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git