Sağlıklı cilde sahip olmanın püf noktaları

Sağlıklı cilde sahip olmanın püf noktaları
25 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 2.168 kez okundu.

Cildimiz tüm vücudumuzu kaplayan, dış etkenlere karşı bedenimizi koruyan ve farklı etkilere karşı dayanıklılık gösterirken yıpranan, hırpalanan bir organımızdır.

Yeryüzünde insanoğlu varoluşundan günümüze, güzel olmayı istemiştir. Özellikle kadınlar ilkel şartlarda bile suya bakarak kendisini görmeyi, bitkisel boyalarla süslenmeyi, şifa amaçlı bazı bitkisel sıvılardan yararlanarak günümüze kadar değişim göstererek gelmiştir.

Güzelleşmek içgüdüsel bir duygudur ve kadınlarda daha belirgindir. Cilt bakımı ise güzelliğin temelidir. Ne kadar makyaj yaparsanız yapın şayet cildiniz sorunlu ise hiçbir anlamı yoktur.

Sağlıklı bir cilde sahip olabilmek için önce cildinizi tanımanız gerekmektedir.

Cildimi Nasıl Tanıyabilirim?

Cildinizi tanıyabilmeniz için banyo yaptıktan sonra 2 saat geçmesini beklemeli ve aşağıda gruplanan özelliklerden hangisine ait belirtiler var ise ona göre cildinizi tanıyabilirsiniz.

 • Kuru Cildi Tanıma; Göz çevresi kırışık olup yüzünüz kuruyorsa, yanaklarda kırmızı kılcal damarlar göze çarpıyorsa “yağ kurusu“, yanaklar kurur pul pul dökülerek gerginleşirse ve hatta hafif acı verirse bu da “su kurusu“ olarak adlandırılır.
 • Karma Cildi Tanıma; Yüzünüzde “T” bölgesi olarak adlandırılan alın, burun ve çene bölgesi yağlı, yanaklar kuru ise “karma” cilt olarak adlandırılır.
 • Normal Cilt Tanıma; Problemsiz ve ender rastlanan bir cilttir. Canlı, pürüzsüz ve sağlıklı bir görünüme sahiptir.
 • Yağlı Cildi Tanıma; Yüzün her tarafında yağlanma oluyorsa ve burun çevresinde yanaklara gömülü siyah noktalar dikkat çekiyorsa yağlı cilt olarak adlandırılır.
 • Yaşlı Cildi Tanıma; Yaşın beraberinde getirdiği yıpranmışlığın yanında, kırışıklıklar, derin çizgiler ve bakımsızlıktan oluşan bir görüntü ile anlaşılır.

Bu belirtilerden hangisi sizin cildinize uyuyor ise cilt yapınızı bu özelliklere göre tanıtabilir ve buna göre cilt bakım ürünleri, krem, tonik, nemlendirici, cilt gerici, sıkılaştırıcı, canlandırıcı özelliklere göre seçim yapabilirsiniz.

Sağlıklı cilde sahip olabilmek için önce cildinizin özelliğini öğrenmeniz gerektiğini biliyorsunuz. Yukarıdaki özelliklerden hangi guruba dahil iseniz, cildinizin tanımına uyan cilde göre maske ve tonikler kullanmalısınız. Aksi halde cilt yararına yapıldığı sanılan uygulamalar tam tersine aksi etkiler gösterebilmektedir.

Sağlıklı Cilt için Püf Noktaları

 • Her sabah kalkınca ve her gece yatmadan önce yüzünüze uygun sabunla, yüzünüzü yıkamalı ve kurulamalısınız.
 • Hangi tip cilde sahip olursanız olun fazla makyajdan kaçınmalısınız.
 • Makyaj yapılması durumunda cildinize uygun ürünler kullanmalı ve makyajınızı çıkarmadan yatmamalısınız.
 • Makyaj çıkarma işlemi de özel pamuk ve makyaj çıkarma tonikleri ile yapılmalı, asla makyajınızı çıkarmadan uyumamalısınız.
 • Kış aylarında ve aşırı soğukta koruyucu krem kullanmalı, mecbur olmadıkça uzun süre cildin soğukla temasına izin vermemelisiniz. (Atkı, bere ve eldivensiz dışarı çıkmamalısınız.)
 • Yaz aylarında uzun süre güneşte kalmamalı, mutlaka yaşınıza ve cilt özelliğinize göre belli faktörlerde cilt kremi (koruyucu faktörlü güneş kremi) kullanmalısınız.
 • Bol sebze ve meyve tüketmekle yetinmeyip, cildinizin özelliğine göre bu sebze ve meyveleri harici olarak da kullanmalı tarifine uygun biçimde cildinize uygun maskeler yapmalısınız.
 • Aşırı uykusuzluk, yorgunluk ve stresten uzak durmalısınız.
 • Dudak çatlamalarına karşı koruyucular kullanılmalı, saç bakımı, tırnak bakımı gibi bir bütün olarak görülerek genel anlamda bakım uygulamalısınız.
 • Karbonat, maden suyu, limon, bal, zeytinyağı, yoğurt, badem yağı, süt, elma, sirke, salatalık, kabak, patates, havuç, Hint yağı gibi ürünleri mutfağınızdan eksik etmemelisiniz. Bu ve benzeri ürünlerden cildinizin türüne uygun olanlardan buzdolabınızda mini bir ecza dolabı oluşturmalısınız.
 • Kulaktan dolma, dost tavsiyesi ile bazı maske ve tonikleri uygulamak yerine bir uzmana danışarak ve cilt tipinizi bilerek bakım yapmalısınız.
 • Çok pahalı cilt bakım ürünlerini almak yerine son derece basit bir uygulama ile mutfağınızdaki gıdalardan cilt bakım maskeleri hazırlayabilir, cilt temizleyici tonikler yapabilirsiniz.
 • Özellikle ergenlik sivilcelerini kabus olmaktan çıkarabilir, siyah nokta, sivilce gibi olumsuzluklardan rahatlıkla kurtulabilirsiniz.
 • Türk hamam kültürünü unutmamalı, ayda 1 kez de olsa hamamda kese yaptırarak vücudun tümünü kaplayan cildin yenilenmesini (ölü hücrelerden arındırın) sağlayın.

Bütün bu maddeleri göz önünde bulundurarak davranan kadınlar cilt sorunları varsa bile ortadan kalkacağından, sağlıklı ve canlı cilde sahip olacaklardır.

Önemli Uyarı; Cildinizde maske, tonik, krem gibi uygulamalarla giderilemeyecek cilt hastalıkları var ise kesinlikle uzman doktora danışmalı, cilt bakımı ile cilt tedavisi konusunun birbirlerinden farklı konular olduğu unutulmamalıdır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git