Salata ve Domates Gibi Yerken Birbiriyle Karıştırmamanız Gereken Besinler

Salata ve Domates Gibi Yerken Birbiriyle Karıştırmamanız Gereken Besinler
21 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 718 kez okundu.

Lezzetli bir salata hazırlamak için insanların dikkat ettiği tek şey, lezzetli besinleri karıştırmaktır ancak lezzetlerinin de ötesinde dikkat etmeniz gereken bazı şeyler bulunuyor. Bazı malzemeler aynı salatada bulunmamalıdır ve buna örnek olarak domates ve salatalığı verebiliriz. Bu sebzelerin her birinin farklı sindirim süresi vardır ve uzmanlara göre besinleri karıştırmadan önce her gıdanın sindirim süresi hakkında bilgimizin olması gerekiyor.

Hızlı ve yavaş sindirilen besinleri birleştirmek iyi bir fikir değildir çünkü ilk gıda sindirildikten sonra diğeri de sindirilmeden, ilk gıda ile birlikte bağırsaktan geçecektir. Bu, besinin midenizde fermente olmasına ve bunun sonucunda da zehirlenmenize neden olur. Aynı zamanda şekerlerin ve nişastaların sindirimini ve fermantasyonunu yavaşlatır ve öğünlerinizden yeterli randımanı almazsınız. Bunun haricinde fermantasyon süreci gaza, şişmeye ve midenizde ağrıya neden olabildiği gibi, bağırsak sorunlarına da neden olacaktır.

Salatalık ve domates birbiri ile uyumlu değildir ve birlikte tüketilmemelidir. Mideye vardıklarında fermantasyon süreci başlar ve sindirim için mide boşluğunda salgılanan asit sayısız sindirim sorununa neden olabilir. İşte, birlikte tüketmemeniz gereken diğer yiyecek kombinasyonları.

  1. Yemeklerden hemen sonra meyve yemek iyi bir fikir değildir. Meyvelerin sindirimi çok vakit olur ve midede uzun süre kalmamalıdırlar. Yemekten sonra meyve yemek onların midenizde kalmasına ve reflü ve diğer sindirim sorunlarına neden olmasına yol açar.
  2. Peynirli ve etli omlet dünya çapında milyonlarca insanın en sevdiği yemeklerden birisidir ancak aynı öğünde çok fazla protein almamaya dikkat etmelisiniz. Her öğününüzde tek bir tür protein seçin.
  3. Ekmek veya makarnayı, portakal suyu ile asla karıştırmamalısınız. Çünkü meyve suyunu sindirmek için gerekli olan asit içeriği, nişastanın sindirilmesinden sorumlu olan enzimleri yok eder.
  4. Sebze ve peynir bir diğer uzak durmanız gereken kombinasyondur. Bunu tüketmek sadece şişmenize neden olur.
  5. Kavun ve karpuzu aynı anda yememelisiniz çünkü bu meyveler tek başlarına, bir başka meyve ile kombine edilmeden tüketilmelidir.
  6. Birçok insan süt ile muz yemeyi sever ancak bu kombinasyon sindiriminizi önemli ölçüde yavaşlatır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git