Şeker Hastalığınızı Tedavi Etmenize Yardımcı Olacak 7 Hile

Şeker Hastalığınızı Tedavi Etmenize Yardımcı Olacak 7 Hile
25 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 1.050 kez okundu.

Genel kanının aksine, şeker hastalığı tedavi edilebilir, önlenebilir ve geri çevrilebilir bir rahatsızlıktır. Obezitenin de tedavi edilmesinin ve engellenmesinin zor olduğunu duymuşsunuzdur ancak bu da doğru değil. Obezite için ana etken kötü ve sağlıksız beslenmedir. Ortalama bir insan bir yılda 68 kiloya yakın şeker ve 65 kiloya yakın un tüketir ki, bu durum hem obezite hem de şeker hastalığı riskinizi önemli ölçüde arttırır. Sağlıklı beslenerek ve şekerden kaçınarak, kilo alma, obezite ve şeker gibi hastalıklar tamamen önlenebilir. Bir başka seçenek olarak gastrik bypass tercih edebilirsiniz ancak bu sizin son tercihiniz olmalıdır.

İşte şeker hastalığını tedavi etmeye ve önlemeye yardımcı olacak 7 ipucu:

  1. Şekere Hoşça Kal Diyin

Daha önce de bahsettiğimiz gibi şeker kilo almaya, obeziteye ve şekere neden olduğundan ötürü sağlığınız açısından en kötü düşmanınızdır. Şeker hiç kaloriye sahip değildir ve herhangi bir besleyici değeri de yoktur. Beden tarafından hızlıca emilir ve şeker hastalığına ve insülin hassasiyetine neden olabilecek kan şekerinizin yükselmesine neden olur. Yüksek kan şekerinin ana belirtileri arasında iltihaplanma, azalan libido, yüksek kan basıncı ve depresyon bulunmaktadır.

  1. Tam Tahıllı, İşlenmemiş Gıdalar Tüketin

Tam tahıllı gıdalar bedeninizdeki dengeyi sağlar, iltihaplanmaları, oksidatif stresi azaltır ve karaciğerinize detoks yapar. Bu durum, insülin hassasiyetini ve şeker hastalığını tedavi etmeye ve önlemeye yardımcı olur. Omega 3 yağları açısından yüksek değere sahip olan taze meyve ve sebze tüketmenizi öneriyoruz. Organlarınızın fonksiyonlarını iyileştirmek ve bedeninizi dengelemek için beslenmenize hindistan cevizi yağı, zeytin yağı, kabuklu yemişleri, tohumları ve baklagilleri ekleyin.

  1. Beslenmenizden Yeterli Besinleri Alın

Besin takviyeleri hücrelerinizin insüline karşı daha hassas olmasını ve şeker ve yağları sindirirken daha etkili olmasına neden olur. Düzgün bir beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri ile birleştirildiklerinde kolaylıkla kan şekeri düzeylerinizi dengeler ve şeker hastalığını önlerler. 1-2 gram yağ asiti, 2000-3000 IU D3 vitamini, 300-600 mg alfa linoik asit, 200-600 mcg krom poliknotinat ve kan şekerinizi ve iştahınızı kontrol eden özel bir lif olan 5 gram PGX içeren yüksek kaliteli besin takviyeleri kullanmanızı öneririz.

  1. Düzenli Egzersiz Yapın

Düzenli egzersiz yapmak kan şekerinizi kontrol altında tutar ve şeker hastalığını engeller. Spor salonunda saatlerinizi harcamanıza gerek yok çünkü günlük 30 dakikalık yürüyüş bile sağlığınız için harikadır. Egzersiz yapmak bedeninizdeki insülin hassasiyetini azaltacaktır ve kalp ve damar sağlığınızı geliştirecektir.

  1. Biraz Dinlenin

Geceleri yeteri kadar uyumadığınızda metabolizmanıza zarar verirsiniz ve canınız hep tatlı ister. Bu sizin daha fazla şeker ve karbonhidrat tüketmenize neden olur ve sonunda şeker hastalığı başta olmak üzere birçok hastalığa yakalanma riskinizi arttırırsınız. Yapılan araştırmalara göre insülin hassasiyetinizi azaltmak için kesintisiz 8 saat uyumanız gerekmektedir.

  1. Stres Seviyelerinizi Kontrol Edin

Stresi insülin, kortizol ve sitokin seviyelerinizi arttırır ve sonucunda kilo almanıza neden olacak ve insülin direncinizi düşürerek şeker hastalığına yakalanma riskinizi arttıracak metabolik bozukluklar yaşarsınız. Stresten kurtulmak için bazı derin nefes alma tekniklerini, yoga veya doğada kısa yürüyüşleri deneyin.

  1. İlerlemenizi Takip Edin

Yapılan bazı araştırmalar sonuçları takip etmenin size daha fazla kilo verdireceğini ve daha fazla çaba sarf etmenize yardımcı olacağını kanıtlamıştır. Gün içinde yediğiniz her şeyi ve onları yedikten sonra hissettiklerinizi not alın. Kan şekeri seviyelerinizi kontrol etmek ve şeker hastalığından kaçınmak için kilo verme sürecinizi ve bel çevrenizin boyutunu takip edin.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git