Semiz Otunun İnanılmaz Faydaları

Semiz Otunun İnanılmaz Faydaları
5 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 1.368 kez okundu.

Semiz otunu sever misiniz? Bu tıbbi bitki antik zamanlardan beri sahip olduğu şifalı etkileri sebebiyle kullanılmaktadır. Her ne kadar çoğu insan bunu her yerde biten ot olarak düşünse bile, semiz otu istenmeyen bir bitkiden çok daha fazlasıdır.

Semiz otu, doğal analjezik, parazit karşıtı, temizleyici, idrar sökücü ve enfeksiyon karşıtı özelliklere sahiptir ve sayısız sağlık sorunu için etkilidir. Bu bitki günümüzde popülaritesini geri kazanmaktadır ve içinde sağlığımız için oldukça faydalı olan omega 3 yağ asitlerini bolca barındıran nadir sebzelerden birisidir.

Sunduğu faydalar sayesinde bahçenizde göreceğiniz semiz otlarını bir daha asla sökmeyeceksiniz. Bitki ister çiğ, ister pişirilmiş olarak tüketilebilinir ve çeşitli yemeklere de dahil edilebilinir. Su doludur ve taze ıspanağı hatırlatan tuzlu bir tadı vardır. Semiz otu besleyici değerler açısından da oldukça zengindir. İçinde B1, B2 VE B3 vitaminlerinin yanı sıra bakır ve fosfor da bulunur. Ispanak veya marul yerine de geçebilen bu sebze daha önce de bahsettiğimiz gibi çeşitli yemeklere ve salatalara eklenebilir. Bugün, bu harika sebzeyi farklı bir şekilde tüketmenize yardımcı olacak harika bir semiz otu tarifini sizlerle paylaşıyor olacağız:

Terbiyeli Semiz Otu

Malzemeler

  • Bir avuç semiz otu
  • 3 diş sarımsak
  • Çeyrek bardak elma sirkesi
  • 10 biber tanesi

Nasıl Hazırlanır?

Sebzeyi iyice yıkayın ve ince ince doğradıktan sonra cam bir kavanoza koyun. Şimdi sarımsağı doğrayın ve biber taneleri ile birlikte kavanoza koyun, ardından elma sirkesini dökün ve kavanozu sıkıca kapatın. Karışımı iki hafta boyunca buzdolabında tutun ve daha sonra tüketin.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git