Sineklerden Kurtulmak için Bahçenize Bu Bitkilerden Ekin

Sineklerden Kurtulmak için Bahçenize Bu Bitkilerden Ekin
21 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 2.081 kez okundu.

İlkbahar ve yaz ayları, birçok insanın ister piknik yaparak, ister doğada dolaşmaya çıkarak boş vakitlerini dışarıda geçirdiği zamanlardır. Ancak gününüzü mahvedebilecek sinir bozucu bir şey vardır, sinekler! Sinekler oldukça sinir bozucudur ve bunlardan kurtulmak çok da kolay bir şey değildir. Sonuç vaat eden birçok ticari sprey ve ürün var ancak bunların hepsi sizler için zararlı olan ve çoğu zaman da bir işe yaramayan kimyasallar ile doludur. Neyse ki, başarılı bir şekilde sinekleri kovacak ve yaz boyunca olması gerektiği gibi hayattan keyif almanıza yardımcı olacak 6 bitkiyi sizlerle paylaşıyor olacağız.

Defne Yaprakları

Defne yaprakları oldukça güçlü böcek kovucudurlar. Sinekleri uzak tutmalarının yanı sıra, hamam böceklerini ve gece kelebeklerini de uzak tutarlar ve fareler için de etkili oldukları bilinmektedir. Bahçenizdeki saksılarda defne yetiştirebilir veya iç mekanlarınıza yetiştirdiğiniz defnenin yapraklarından yerleştirerek, sinekleri uzak tutabilirsiniz.

Fesleğen

Fesleğen dünyadaki en popüler bitkilerden birisidir. Keskin ve zengin aroması vardır ve yetiştirilmesi de oldukça kolaydır. Aynı zamanda evlerinizden sinekleri uzaklaştırdığından birkaç saksı yetiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Solucan Otu

Kaz otu veya yakup otu olarak da bilinen solucan otu yüzyıllardır sindirim sorunları için kullanılan bir bitkidir. Solucan otu aynı zamanda eklem ağrısını geçirebilir ve diğer sağlık sorunlarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Dahası bu bitki birçok böceği uzaklaştırmaya da yardımcı olur. 1800’lü yıllarda solucan otu gömülen ölüleri solucanlardan korumak için yaygın bir şekilde kullanılmaktaydı. Evinizde bir saksı solucan otu yetiştirin ve bir daha asla sineklerle karşılaşmayın.

Lavanta

Güzel aromasının yanı sıra lavanta sinekleri evinizden uzak tutabilir. Bu bitki oldukça güzel de görünür. Sivrisinekleri, sinekleri, gece kelebeklerini ve bitleri uzak tutmak için verandanıza veya pencerenizin altına bir saksı yerleştirmeniz yeterlidir.

İdris Otu

Bu otun keskin bir aroması vardır ve muhtemelen bilinen en iyi böcek kovucudur. Bu bitki özellikle sinekler karşısında oldukça etkilidir. Asya mutfağında kullanılan limon otu bitkisinin aksine bu bitki yemeklerde kullanılmamalıdır. Genellikle estetik amaçlar ile kullanılmaktadır.

Pelin Otu

Pelin otu genellikle absinthe içkisinin damıtımındaki önemiyle bilinmektedir. Bitki harika bir yeşil görüntü sağlar ve yetiştirilmesi de oldukça kolaydır. Bu bitki tarafından salgılanan yağlar sinekleri, sivrisinekleri ve hatta fareleri evinizden kovabilir.

Gördüğünüz gibi doğa böcekleri kovmamız için bizlere kimyasallar içeren ticari ürünlere kıyasla sayısız bitki sunmaktadır. Ancak her bölgenin farklı bir iklimi vardır ve bu yüzden hangi bitkinin evinizde daha fazla işe yarayacağını görmek için birkaç deneme yapabilirsiniz. Bitkileri kendiniz dikin ve hangilerinin daha çok işe yaradığını görün. Bu biraz zaman alabilir ancak buna değecektir. Evinizin görünümünü iyileştirmelerinin yanı sıra bir daha asla sineğe rastlamayacaksınız.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git