Sirkenin Bahçenizdeki 12 Kullanım Alanı

Sirkenin Bahçenizdeki 12 Kullanım Alanı
11 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 2.773 kez okundu.

Eğer bahçenizi önemsiyorsanız, bu yazımız tam sizin için olabilir. Bitkileriniz için kimyasalları ve böcek zehirlerini kullanmayı bırakın ve size, bahçecilik becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacak sirkenin bazı kullanım alanlarından bahsedelim. Geleneksel gübreler ve böcek zehirleri ucuz ve zehirlidir. Öte yandan sirke tamamen doğal ve ucuzdur. Sizin tercihiniz hangisi olurdu?

İşte, sirkenin bahçenizdeki kullanım alanları:

Böcekleri ve Evcil Hayvanları Uzak Tutar

Kedilerinizi uzak tutmak için bahçenizin çeşitli bölgelerine sirke püskürtün. Kediler, köpekler, kemirgenler, köstebekler ve tavşanlar sirkeden nefret eder. Aynı zamanda giysilerinizi de sirkeye batırabilir ve bahçenize yerleştirebilirsiniz. Her yağmurdan sonra tekrarlamanız gerekmektedir.

Kil Saksıları Temizler

Kil saksılar toprağı nemli tutar ve sıcak yaz günlerinde çürümeyi engeller. Ancak sudan bazı mineralleri de emerler ve zaman içerisinde kirli görünmeye başlarlar. Bunları temizlemek için sirke kullanabilirsiniz.

İlk olarak herhangi bir kalıntıyı ovarak temizleyin ve saksıları 30 dakikalığına sirkeye yatırın. Bir bardağın %5’i kadar sirke ve 3-4 bardak su kullanın. Herhangi bir kalıntı için saf sirke kullanabilirsiniz.

Karınca Kovucudur

Sirke, doğal bir böcek kovucudur. Karıncaları bahçenizden uzak tutmak için çeşitli bölgelere sirke sıkın.

Yabani Otları Öldürür

Bahçenizi düzenli tutmak ve yabani otlardan arındırmak istiyorsanız, sulandırılmamış sirkeyi duvarlara veya kaldırımlara dökebilirsiniz.

Kopartılan Çiçekleri Daha Uzun Süre Canlı Tutun

Vazonuzun içerisine iki yemek kaşığı şirke ve bir çay kaşığı şeker ekleyin. Karışımı her üç günde bir yenileyin.

Yabani Otları Yok Eder

Bir bardak tuzu, bir yemek kaşığı limon suyu, iki yemek kaşığı bulaşık deterjanı ve bir bardağın yarısı kadar sirke ekleyin. Bu karışımı, bahçenizdeki yabani otlara püskürtün.

Böcekleri Uzak Tutar

2 birim su, bir birim sirke ve bir çay kaşığı bulaşık deterjanını karıştırın. İyice karıştırdıktan sonra bahçenize püskürtün.

Meyve Sineklerini Kovar

Yarım bardak elma sirkesi, 1 yemek kaşığı pekmez, bir bardak su ve çeyrek bardak şekeri bir kaba koyun ve bahçenizde bir yere asın. Sineklerin çoğunu hemen yakalayacaktır. Başka türdeki sinekler için de aynı karışımı kullanabilirsiniz.

Asit Seven Bitkileri Besleyin

Orman güllerini, bahçe bitkilerini ve açelyaları canlandırın. Bitkilerinizi sulamak için bir bardak su ve çeyrek bardak sirke kullanın.

Mantardan Kurtulun

Bitkilerinizdeki koyu lekeler ya mantar ya küftür. Papatya çayınıza iki yemek kaşığı sirke ekleyin. Bunu bitkilerinize püskürtün. Eğer gülleriniz için kullanacaksanız, 3 yemek kaşığı sirke ve 4 litre su kullanın.

Salyangozlardan Kurtulun

Bu bilinen en yaygın salyangoz karşıtı çözümdür. Bitkilerinizi salyangozlardan korumak için bu karışımı bahçenizde kullanabilirsiniz.

Tohumlarınızı Filizlendirin

Sirke kolayca filizlenmeyen bamya, kuşkonmaz, ay çiçeği ve diğer benzer tohumları filizlendirmek için harikalar yaratmaktadır.

Tohumları ovalamak için bir zımpara kağıdı kullanın. 500 ml su, 125 ml sirke ve biraz deterjanı karıştırın. Tohumlarınızı bir gece bu karışım içinde bekletin ve sabah olduğunda ekin.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git