Sivilce İzlerinde Kurtulma Yöntemleri

Sivilce İzlerinde Kurtulma Yöntemleri
10 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 1.351 kez okundu.

Yalnızca ergenlik sürecinde değil bütün yaşamımızda aynalar ile bizi küstüren en acımasız cilt sorunu kuşkusuz ki sivilcelerdir. Tıp alanında akne olarak isimlendirilen sivilce,  bazen yağ bezelerinin ile bazen ise kıl kökünün iltihaplanması nedeni ile ortaya çıkmaktadır.

Yağ bezeleri genel olarak yüz, göğüs ve sırt bölgelerinde yer aldığı için sivilceler de en sık bu bölgelerde meydana gelir. Hele de yüz bölgesinde çıkan sivilceler kuruyarak iyileştikten sonra dahi geride bıraktıkları kırmızı ve zamanla kahverengiye dönüşen izleri ile uzun bir süre daha inatla yerlerini korurlar.

Sivilce İzlerini Önleme Yöntemleri

Sivilce lekelerini mümkün olduğunca aza indirmek için dikkat edilmesi gereken ilk şey sivilceler ile oynamamak, sıkıp patlamamak ve hatta kaşımamak gerektiğidir. Aksi halde iltihabın ciltte yayılmasına ve iyileşmesinin ardından dahi derin lekeler ortaya çıkmasına sebep olunmaktadır.

Kuşkusuz ki cilt temizliği de önemlidir ancak abartılmamasında yarar vardır. Sabah ve akşamları günde iki kez cildin temizlenmesi yeterlidir. İçeriğinde ağır kimyasallar bulunan temizleyici kozmetik ürünleri sık olarak kullanmak cildin gereksinim duyduğu yağı tamamen alarak kurumasına sebep olur. Ortaya çıkan kuruluk ise hem cildinizin tahriş olmasına sebep olur hem de cilt kuruluk ile mücadele etmek adına çok daha fazla yağ üretmeye başlar.

Peki, sivilcelerden bize hatıra kalan bu inatçı lekelerden nasıl kurtulacağız? Şayet izler çok derin değilse yani yüzeysel lekelerden oluşuyorsa yarar sağlayacak uygulamalar çok daha kolaydır.

Sivilce izlerini yok edebilecek basit yöntemler

İlk olarak sivilce lekelerinizden kurtulabilmenize yardımcı olacak evde uygulayabileceğiniz kolay yöntemlere birlikte göz atalım;

Sivilce Lekelerini gideren keten tohumu maskesi

Maske için gerekli malzemeler 3 çorba kaşığı keten tohumu, 3 damla biberiye yağı ve 2 çorba kaşığı tereyağıdır.

Daha önce yalnızca aktarlarda bulunabilen keten tohumunu artık büyük alışveriş marketlerinin baharat reyonlarında da öğütülmüş haliyle bulmak mümkün. Biberiye yağını ise aktarlarda, eczanelerde ve marketlerde kolaylıkla bulabilirsiniz. Ayrıca maskeyi hazırlamak için ayrıca ince bir tülbent ya da beze gereksinimimiz olacak.

Maskeyi hazırlamak adına tereyağı ile öğütülmüş keten tohumunu biraz karıştırarak içerisine biberiye yağını ilave edip güzelce harmanlıyoruz. Maskeyi uygulamadan önce cildimizin temiz olması da oldukça önemli.

Ayarladığımız bez ya da tülbendi ılık su ile ıslatarak yüzümüze örtüyoruz. Hazırladığımız karışımı bezin üzerinden yüzümüze sürerek yaklaşık yarım saat bekliyoruz. Daha sonra ise ılık su ile güzelce yıkıyoruz. Bu maskeyi haftada bir kez gönül rahatlığı ile uygulayabilirsiniz.

Sivilce izlerinin düşmanı; Limon

Bilindiği gibi limon cilt için kullanılabilen doğal bir ağartıcıdır. Limonun içeriğinde bulunan C vitamini, farklı pek çok faydasının yanı sıra cildin koşullara ve zamana bağlı olarak belli oranlarda yitirdiği önemli yapı taşlarından biri olan kollajenin yeniden inşa edilmesine büyük katkı sağlamaktadır.

Birkaç gün yalnızca birkaç damla limon suyunu bir parça pamuk ya da parmaklarınız yardımı ile sivilce lekelerinizin üzerinde gezdirerek bile çok kısa süre zarfında lekelerin renginin açılmasını sağlayabilirsiniz. Şayet çok hassas bir cilt tipiniz bulunuyorsa limon suyu ile yanı oranda gül suyunu karıştırarak kompres yapmanız çok daha uygun olacaktır.

Eczanelerden temin edebileceğiniz E vitamini yağının bir yemek kaşığı kadarını bir çağ kaşığı kadar limon suyu ile karıştırarak sivilce izlerinizin üzerine sürmek de oldukça yararlıdır. E vitamini lekeler üzerinde olumlu bir etkiye sahip olmasının yanı sıra cildin genel görüntüsünü de iyileştirerek pürüzsüzleşmesine yardımcı olan bir vitamin türüdür. Fakat unutmamanız gereken bir nokta alerjik ve hassas ciltlere doğrudan E vitamini yağı uygulamanızın istenmeyen kızarıklıklara ve tepkilere yol açma ihtimali olduğudur.

Limon-Bal Maskesi

Badem ve bal yağından birer çorba kaşığı, limon suyu ve iki çorba kaşığı kadar sütü bir kase içerisinde güzelce karıştırıp günde bir defa cildinize sürerek ve bunu bir hafta boyunca yenilersek sonuçlar dikkat çekici şekilde olumlu olacaktır.

Unutulmaması gereken nokta limon suyu ya da herhangi bir karışımı tene uygulamanızın hemen ardından doğrudan güneş ışığına çıkmamak gerekli çünkü limon tenin güneşe olan hassasiyetini arttırdığı için lekelere sebep olabilmektedir. Bu tarz onarıcı maskeleri uygulayarak beklediğiniz neticeleri almak adına gece uyumadan birkaç saat önce tercih etmeniz çok daha doğru olacaktır.

Bal ve Zeytinyağı Maskesi

Paylaştığımız bu maske tam olarak sivilce lekelerine karşı değil daha çok kuru ciltleri nemlendirerek, sivilce sebebiyle tahriş olan cildin yatıştırılmasını sağlamak ve cildin görüntüsünü geliştirmek adına önerilebilir. A, C, D, E, B1 ve B2 vitaminlerinden, antioksidanlardan ve demir bakımından zengin içeriği ile zeytinyağı tam bir cilt dostudur. Bir miktar ılık su, zeytinyağı ve bir parça bez ile oldukça basit bir leke terapisi uygulamak mümkündür.

Yapılması gereken, parmaklarınızın ucuna yağ sürerek tüm yüzümüze özellikle de sivilce lekelerinin üzerine sürmek ve cildin yağı emmesini sağlayana kadar dairesel ve hafif hareketler ile yedirmek. Daha sonra bir havlu ya da bezi ılık suda ıslatıp sıkarak yüzünüze örterek bir süre beklemek.

Yaklaşık 15 dakika kadar bekleyerek havlu yardımı ile tenin ememediği fazla yağı çokta bastırmamaya özen göstererek yavaşça alıp 2-3 dakika sonra yüzünüzü yıkamak ve bu uygulamayı haftada bir iki kez gece yatmadan önce uygulamak. Bu hem basit hem de zahmetsiz terapi ile çok kısa sürede olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Yatmadan önce sivilce izlerinin üzerine birkaç damla kadar bal sürüp hafifçe ovalayıp sabah uyandığınızda yıkamak ve birkaç gün bu uygulamayı yenilemek bile cildin tahrişinin azalmasını ve yumuşamasını sağlayabilirsiniz.

Fakat şu noktayı da unutmamak gerekir ki; balın şekerli bir karışım değil gerçekten doğal olmasına özen göstermektir. Bunun için de güvendiğiniz bir yerden satın almaya dikkat etmeniz gerekir.

Bal ve Aspirin Karışımı

Bal ve aspirin maskesinin yararı iltihabın azalmasını sağlayarak sivilcelerin yayılmasını önler ve mevcut olan sivilcelerin de daha kısa bir süre zarfında iyileşmesine yardımcı olmasıdır. Yani aspirinin mevcut izlere herhangi bir etkisi yoktur ancak sivilcelerin oluşumunu önlediği için ilerde oluşacak sivilce izi riskini de azaltır.

Bu maske için gerekli olan malzemeler 3 adet aspirin ve 2 çorba kaşığı bal ile birkaç damla su. İlk olarak aspirinleri bir kase içerisine ufalayarak üstüne birkaç damla su ekliyoruz. Çok fazla su eklememeye dikkat etmeniz gerekiyor çünkü hazırlanacak karışımın macun kıvamında olması gerekli. Daha sonra karışımın içerisine balı da ekleyerek iyice karıştırmalı ve hazırlanan macunu izlerin üzerine sürerek 15 dakika kadar bekletmek yeterli. Ardından yüzünüzü ılık su ile yıkayabilirsiniz.

Evde uygulayabileceğiniz bu kolay uygulamalar haricinde cildinizin güneş ile temas eden diğer bölgelerini özelliklede yüzünüzü evden çıkmadan önce güneş koruyucu krem kullanarak korumak, doktor ya da bir uzmana başvurarak cilt lekelerini hafifletici ve cilt rengini açıcı kozmetik ürünlerden yararlanabilir ve daha derin sivilce izleriniz için ise lazer tedavi yöntemlerini tercih edebilirsiniz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git