Sivilceli ciltler kâbusunuz olmasın

Sivilceli ciltler kâbusunuz olmasın
18 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 2.438 kez okundu.

Sivilceli cilt, çoğunlukla ergenlik döneminde başlayan ve hormonların hızlı çalışması ile oluşan bir cilt çeşididir. Pek çok kişide ergenlik sonrasında da devam eden sorunlu bir cilt tipi olarak kâbusa döner.

Hormonal sebeplerle cildin fazla yağ salgılaması sonucu derideki gözenekler tıkanır. Bunun sonucunda da siyah noktalar ve sivilceler oluşur. Bazı sivilceler küçük ve belirsiz iken, bazıları büyük, belirgin hatta ağrılı olabilir. Bunun için de öncelikle yenilen ve içilen gıdalara dikkat edilmelidir. Özellikle sivilcelerin çoğaldığı dönemlerde yağlı ve asitli yiyecek, içecekler tüketmemeli, sebze, meyve ve bol su tüketilmelidir.

Tüketilen gıdalara dikkat etmenin yanında, cilt temizliğine de özen gösterilmelidir. Cilt her akşam düzenli temizlenmeli şayet makyaj var ise makyaj temizlendikten sonra cilt tipine uygun tonik ve nemlendirici ile gün içinde ciltte biriken kir ve tozdan arındırılmalıdır.

Sivilceli ciltlere özel, evde hazırlayacağınız maskeler ile sivilce oluşumunu azaltabilir hatta düzenli kullanmaya devam ederek tamamen yok edebilirsiniz.

Fakat sivilceli ciltlerin aynı zamanda da hassas ve alerjik ciltler olduğunu unutmamak gerekir. Bu sebeple hazırladığınız maskeleri önce elinizin üstünde ya da kolunuzda küçük bir bölgeye uygulayarak tahriş edip etmediğini, kızarıklık oluşup oluşmadığını kontrol ederek kullanılmalıdır.

Sivilceli Ciltlere Özel Bal ve Tarçın Maskesi

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı tarçın

Yapılışı:

Bal ve tarçını iyice karıştırın. Bal karışımı maskeyi cildinize masaj yaparak sürün ve 15-20 dakika kadar cildinizde bekletin ve sonra ılık su ile durulayın.

Sonuç:

Anti bakteriyel bir özelliği olan tarçın bal ile karıştığında cildinize verdiği ferahlığı ve sağlıklı görünmesinin yanında hiç zararı olmayan sivilceler için en etkili maskedir.

Sivilceli Ciltlere Elma Sirkesi Maskesi

Malzemeler:

 • 1 bardak su
 • ½ bardak elma sirkesi (organik)

Yapılışı:

Suya suyun yarısı kadar elma sirkesi ekleyin. Pamuk yardımıyla cildinizi bu su ile temizleyin ve her gün düzenli olarak uygulayın. Sivilcelerin tamamen geçtiğini göreceksiniz. Sivilce izlerini yok etmekte de faydası olan bu maskeyi sivilceleriniz geçtikten sonrada tonik yerine kullanabilirsiniz.

Sonuç:

Cilde hiçbir zarar vermeden kan dolaşımını arttırarak ciltte yeni hücreler oluşmasını tetikler ve pürüzsüz bir cilde sahip olursunuz. Fakat elma sirkesini mutlaka sulandırarak kullanın aksi takdirde cildinizi tahriş edebilirsiniz.

Bir de elma sirkesinin doğal ve organik olanını tercih etmelisiniz. Ucuz satılan elma sirkelerinin içinde katkı maddesi çok olduğundan zararlı olabilir.

Sivilceli Ciltler için Papaya Maskesi

Malzemeler:

 • 1 adet papaya (taze)
 • 2-3 damla limon suyu

Yapılışı:

Papayayı iyice ezin ve içerisine birkaç damla limon damlatın. Temiz ve daha önceden yıkadığınız yüzünüze, ezilmiş limonlu papayayı sürün ve 20 dakika kadar yüzünüzde bekletin. Daha sonra yüzünüzü ılık su ile durulayın.

Sonuç:

Cildinizdeki fazla yağı emerek gerilmesini sağlayan papaya maskesi, sivilceleri yok ederek aşırı yağlı cildinizi dengeye sokar.

Sivilceli Ciltler için Çilek ve Bal Maskesi

Malzemeler:

 • 3 adet çilek
 • 2 çay kaşığı bal

Yapılışı:

Çilekleri yıkayın ve püre kıvamına gelene kadar iyice ezin. İçerisine bal ekleyerek karıştırın. Bu çilekli karışımı yüzünüze sürerek 20 dakika bekletin. Daha sonra ılık su ile durulayın.

Sonuç:

Bir ay boyunca düzenli kullanılan çilek maskesini haftada iki kez cildinize uygulayın. Ciltteki gözeneklerinizin açıldığını ve ölü hücrelerin yok olduğunu göreceksiniz.

Sivilceli Ciltler için Karbonat Maskesi

Malzemeler:

 • 2 tatlı kaşığı karbonat
 • Su (karbonatı macun kıvamına getirecek kadar su eklenecek)

Yapılışı:

Karbonat ve suyu macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Macun kıvamındaki maskeyi masaj yaparak cildinize uygulayın. Maskeyi 20 dakika cildinizde beklettikten sonra bol su ile durulayın.

Sonuç:

Antiseptik özelliği olan karbonatı cildinize düzenli olarak kullandığınızda ciltteki, akne, siyah nokta, bakteri ve mantarları yok etme özelliği vardır.

Sivilceli Ciltler için Limon Maskesi

Malzemeler:

 • 1 adet limon
 • 1 tane aspirin

Yapılışı:

1 adet limonu bir kaba sıkın ve içerisine bir tane aspirin ezerek karıştırın. Hazırladığınız aspirin limon karışımını pamuk yardımıyla cildinize sürün. 15 dakika kadar cildinizde bekletin ve yıkayın.

Sonuç:

Aspirinin kurutucu özelliği ile limonun yenileyici özelliği birleştiğinde sivilceler için çok etkili bir maske oluşur. Haftada bir düzenli uygulandığında sivilce ve siyah noktalar tamamen yok olur.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git