Siyah noktalardan kurtulmanın yolları

Siyah noktalardan kurtulmanın yolları
5 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 2.249 kez okundu.

Siyah nokta, hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen bir cilt problemi olmakla birlikte, kadınlarda daha sık görüldüğü bilinmektedir. Bu cilt problemi kötü bir görünüm yaratmakla birlikte cilt sağlığını da tehdit eden bir sorundur. Eğer klinik bir durum söz konusu değilse, siyah noktalardan çeşitli cilt bakım önerilerini uygulayarak tamamen kurtulabilirsiniz.

Siyah nokta oluşumunun en büyük sebebi ciltteki yağ üretiminin artışıdır. Özellikle ergenlik döneminde sıklıkla görüldüğü bilinmektedir. Cilt gözeneklerinden atılması gereken yağ bu kanallarda tıkandığında gözenekler kapanır ve siyah nokta görünümü oluşur. Siyah noktalardan kurtulmak hem aşırı yağın gözeneklerden atılması hem de cildin güzel bir görünüme kavuşması için gereklidir.

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Belirtildiği gibi, siyah noktalar çeşitli cilt rahatsızlıklarının sonucu olabilir. Eğer böyle bir durum söz konusuysa mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Ancak diğer durumlarda siyah noktalardan cilt bakımı ile kurtulmak mümkündür. Çeşitli maske ve losyonları uygulayarak yüzde oluşan siyah noktalardan kurtulmak hiç zor olmayacaktır.

Siyah noktaları sıkmanın bir işe yaramayacağını da belirtmek gerekir. Bu durumda yalnızca gözeneklerde tıkanan yağın bir kısmını dışarı çıkarmış olursunuz. Gözenekler açılıp yağın tamamı dışarı atılmadıkça cildiniz kendini yenilemeyecek ve siyah nokta oluşumu devam edecektir. Her yerde bulabileceğiniz ürünleri kullanarak siyah noktalardan tamamen kurtulmanız mümkündür. Bunun için yulaf maskesi ve elma sirkesi gibi çözümleri uygulayabilirsiniz.

Yulaf Maskesi

Bir miktar yulafı pişirip süzdükten sonra geniş bir kapta ezin ve 15 dakika kadar bekletin. Soğuduğunda cildinize uygulayın. Maskeyi cildinizde yarım saat beklettikten sonra yüzünüzü yıkayın. Cildinizdeki değişimi fark etmeniz hiç zor olmayacaktır. Yulaf, gözeneklerinizin açılmasını ve buradaki kanallara dolan yağın dışarı atılmasını sağlar.

Elma Sirkesi

Cildinizi elma sirkesi ile temizlediğinizde siyah noktalardan kurtulduğunuzu fark etmeniz zor olmayacaktır. Elma sirkesi, gözeneklerin açılmasını ve buradaki fazla yağların atılmasını sağlar. Ayrıca akne oluşumuna yol açan mikropları öldürerek cildinizin sağlıklı olmasına da yardımcı olur. Elma sirkesi ve suyla cildinizi her gün temizleyerek siyah nokta oluşumunu tamamen önleyebilirsiniz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git