Son 4 Gün… Hemen Paranızı Geri Alın

Son 4 Gün… Hemen Paranızı Geri Alın
30 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 667 kez okundu.

Son 4 gün! Paranızı iadesini isteyebilirsiniz Belediyeler 25 milyon ev sahibinden milyarlarca lira Emlak Vergisi topluyor. Bu vergi belediyeler için bulunmaz bir kaynak. Mayıs ve Kasım aylarında iki taksit halinde ödenebilen vergidenbazı kişiler muaf. Yasaya nazaran; işsizler, emekli maaşıyla geçinenler (dul ve yetimleri dahil), ev hanımları, geliri olmayanlar, gazi ve şehitlerin dul, yetimleri vergi ödemiyor.

BAŞVURU ŞARTI

Sıfır vergiden faydalanmak için evin brüt 200 metrekareyi aşmaması ve bir tek bir konutun olması gerekiyor. Buna karşın vergi borcu çıkarılan yada vergi ödeyen milyonlarca vatandaş var. Bunun önüne geçmek mümkün. Vergi muafiyetinden faydalanmak için mutlaka belediyeye başvurup ‘vergi muafiyeti formu doldurup’ bizzat müracaat yapmak gerekiyor.

İADESİNİ İSTEYİN

Bilmeden emlak vergisi ödeyen emekliler, ev hanımları, işsizler, engelliler, gaziler, şehit dul ve yetimleri; yersiz ödemenin iadesiiçin belediyelere itiraz ederek geriye dönük 5 yıllık emlak vergisini isteyebilir. Bunun için belediyenin emlak birimine, ‘Vergi Usul Kanunu Madde 120/2’yi dayanak göstererek ‘düzeltme istekçesi’ verilmeli. BU YIL EMEKLİ OLAN ÖDEYECEK

2018’de emekli olanlar, bu senenin emlak vergisini ödeyecek. Lüzumlu koşulları taşıyıp da belediyelere bildirimde bulunanlar emekli olduğu tarihi izleyen yıldan, kısaca 2019’dan itibaren haiz olduğu tek konut sebebiyle vergi ödemeyecek. Geçen yıl emekli olanlar ise bu yıl emlak vergisi yatırmak zorunda değil.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git