Taş Gibi Kıvamında Yoğurt Mayalama

Taş Gibi Kıvamında Yoğurt Mayalama
22 Ocak 2019 tarihinde eklendi, 290 kez okundu.

Yoğurt Mayalama ( Taş Gibi Kıvam) Tarifi İçin Malzemeler

5 litre doğal köy sütü

5 yemek kaşığı ev yoğurdu

1 yemek kaşığı şeker

1 çay kaşığı tuz

Yoğurt Mayalama ( Taş Gibi Kıvam) Tarifi Yapılışı

Merhaba yeni başlayanlar için basit bi anlatımla gittim hiç sarıp sarmalamanıza kat kat örtmenize gerek kalmayacak.

Yoğurt yapmak için öncelikle süt tencerenin ağzı açık vaziyette orta ateşte kaynatılır. Kaynama başlayınca kısık ateşte 10-15 dakika daha kaynatılır. Kaynayan süt hafif el yakmayacak şekilde soğuması beklenir.

Serçe parmağınızı süte soktuğunuzda 7 ye kadar sayabilmeniz gerekiyor 7 den sonra eliniz yanıyorsa mayalama kıvamına gelmiştir. Bir kase içerisine maya olarak kullanılacak yoğurt konur ve üzerine şeker ve tuz atılıp iyice karıştırılır.

Maya için hazırladığımız karışıma çok az süt ilave edilip çırpılır. Ve ardından tüm malzeme süte eklenir. Ben kavanoz tercih ettim. 1 litre başına 1 yemek kaşığı mayalık yoğurt koyulur. Kaşıkla karıştırılır.

Fırının derecesi 50 ye getirilir fırın ılınınca kapatılır kavanozlar fırına koyulur kapakları açık kalacak. Kapatırsanız buhar yapıp yoğurt sulanır. 4 -5 saatte mayalanmış olacak. Yarım saat tezgahta dinlendirilir buzdolabına kaldırılır.

Dolaba koymadan ağızlarına havlu kağıt örtülüp kapakları kapatılır ve yaklaşık bir gün dinlendirilir. Buzdolabında bir gün dinlenmesi, olgunlaşması ve suyunu çekmesi gerekmektedir. Afiyet olsun.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git