Tırnaklarınız Çabuk Kırılıyor veya Ayrılıyorsa Bedeniniz Size Bir Şey Anlatmak İstiyor

Tırnaklarınız Çabuk Kırılıyor veya Ayrılıyorsa Bedeniniz Size Bir Şey Anlatmak İstiyor
19 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 1.077 kez okundu.

Manganez güçlü antioksidan özelliklere sahip olan ve kemik gelişimi, kolesterol, sakatlıkların iyileşmesi, amino asitler ve karbonhidratların emilimi için hayati öneme sahip bir mineraldir. Bu mineral kemiklerinizin durumu için hayati öneme sahip olduğu gibi B ve C vitaminleri ile birlikte tüketilmesi beyin sağlığınıza katkıda bulunduğu gibi sizi kanserden de korur.

Eğer bedeninizde manganez eksikliği varsa, aşağıdaki şu belirtileri yaşayabilirsiniz:

Manganez Eksikliğinin Belirtileri

  • Kusma
  • Baş dönmesi
  • Yorgunluk
  • Duyma kaybı
  • Bulantı
  • Zayıf saç ve tırnaklar

Daha aşırı durumlarda felç, kısırlık, nöbet ve körlük gibi durumları da tetikleyebildiği bilinmektedir.

Manganez eksikliğinin bazı ciddi sağlık sorunlarına neden olduğu da bilinmektedir. Bunlardan kaçınmak ve kendinizi korumak için günlük beslenmenize manganez içeren besinler dahil etmeniz gerekmektedir.

Manganez Açısından Zengin Besinler

Tohumlar ve Fındıklar

Ceviz, fındık ve fıstık gibi besinler en zengin manganez kaynakları arasındadır. Aynı zamanda E vitamini, lif, bakır ve magnezyum da içermektedirler.

Ispanak

Sadece bir bardak ıspanak, günlük önerilen K vitamini miktarının 6 katını, A vitamini miktarının ise 2 katını içermektedir. Bu, koyu yeşil renkli yapraklara sahip olan sebzeleri dünyanın en sağlıklı yiyecekleri arasına sokmaktadır.

Fasulye

Kuru fasulyeden, Ayşe Kadın fasulyeye kadar birçok fasulye türü ve bezelye C vitamini, lif ve magnezyum açısından zengindir ve genel sağlığınız için oldukça faydalıdır.

Tofu

Manganez açısından zengin olmasının yanı sıra tofunun içinde kalsiyum, demir, bakır ve omega 3 yağ asitleri bulunur. Bu, vejeteryenlerin da sağlıklı kalmak için et yerine tükettiği bir besindir.

Siyah Çay

Siyah çay kesinlikle yeterli manganezi almanızı sağlayacak en kolay yöntemlerden birisidir. Dahası, kalp ve kemik sağlığınız için de oldukça faydalıdır.

Deniz Ürünleri

Istakoz, midye ve istiridye bol miktarda manganez, V vitamini, omega 3 yağ asitleri ve gerekli amino asitler içermektedir.

Tam Tahıllar

Bulgur, yulaf ezmesi, pirinç, darı ve kinoa şeker hastalığı, kalp rahatsızlıkları ve bazı türdeki kanser riskini azaltmaktadır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git