Tüm Yıl Suyun İçinde Yetiştirebileceğiniz 10 Bitki

Tüm Yıl Suyun İçinde Yetiştirebileceğiniz 10 Bitki
15 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 1.134 kez okundu.

Bitkileri Suyun İçinde Nasıl Yetiştirebilirim?

  • İlk olarak uygun bitkileri dalından kopartmalı ve içinde sadece su bulunan bir cam şişe içerisine koymalısınız. Suyun içinde klor olmadığından emin olmalısınız çünkü bu ağartıcı kimyasal bitkilerin dokusunu mahvedebilir.
  • Biraz yağmur suyu saklayabilir veya tüm gece boyunca musluk suyunu ağzı açık kalacak şekilde dışarıda bırakabilirsiniz.
  • Bitkileriniz için şeffaf cam bir şişe veya hatta plastik bir şişe bile tercih edebilirsiniz. Dilerseniz dibi renkli şişeler de tercih edebilirsiniz çünkü bitkilerin köklerinin ışık almasına gerek yoktur.
  • Şişe dibinin karanlık olması yosun oluşumunu önleyeceği gibi, bitkinin de çürümemesine yardımcı olacaktır.
  • Bitkinin ucu ucuna sığacağı şişelerden kaçının çünkü şişenin ağzından hava rahatlıkça içeri girip, dışarı çıkmalıdır. Bu sayede bitki rahatlıkla nefes alacaktır.
  • Bitkileri keserken veya kopartırken dikkatli olun ve kökün yaklaşık 3 santim kadar üzerinden kesin / kopartın.
  • Daha sonra bitkinizi kabın içerisine koyun ve kök kısmına yakın yapraklar varsa, önce bunları kopartarak alın çünkü çürüyerek, suyunuzu mahvedebilirler.
  • Biberiye gibi bitkiler için suyu haftada bir değiştirin ancak kök vermeye başlayınca ki bu genelde 2 ila 6 hafta arasında olur, suyu artık değiştirmeyin.
  • Ilık suyun içine birkaç söğüt yaprağı yatırın, bu sayede büyümelerini hızlandırabilirsiniz, daha sonra bu karışımı bitkinizin uzama hormonu olarak da kullanabilirsiniz.

Suyun İçinde Büyüyebilen Bitkiler Nelerdir?

Biberiye

Kısmen odunsu olan bu bitkinin kökleri daha fazla zamana ihtiyaç duyar ancak filizlenmeye başladıktan sonra hızlıca büyüyecektir. Bitkiyi güneşli bir bölgede tuttuğunuzdan emin olun.

Adaçayı

Kestiğiniz ada çayını suyun içine ilkbahar döneminde yatırın. Bitkiyi ışık alan bir yere yerleştirin çünkü bu gibi ortamları sevmektedirler.

Nane

Nane, mentol açısından zengindir ve cildiniz veya diliniz üzerinde ferahlatıcı bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda sıcaklığı değiştirmez. Suyun içinde yetiştirebileceğiniz en kolay bitkilerden birisidir. Tek yapmanız gereken, kesmiş olduğunuz dalları suyun içine yerleştirmektir.

Tarhun Otu

Bu 10 bitkiden birisi de tarhun otudur. Kesmiş olduğunuz dalı suya koyun ve yepyeni yapraklar hemen filizlensin. Bitkinin güneş alan ve ılık bir yerde olduğundan emin olun.

Fesleğen

Çiçek açmadan önce bu bitkinin dallarını suyun içine koyun. Ve daha sonra şişenizi bol güneş alan bir yere yerleştirmeniz yeterli olacaktır.

Kıvırcık Nane

Kıvırcık naneyi de aynı normal naneyi yetiştirdiğiniz gibi yetiştirebilirsiniz.

Kekik

Kekiğiniz ilkbahar ortası veya yaz öncesi çiçek vermeye başlamadan önce, yeni filizlenen yeşil renkli bir dalı alın ve suyun içine koyun. Bitkinin ölmesini engellemek için suyun içinde kalan yaprakları kopartın. Büyüdükten sonra daha hızlı büyümesini sağlamak için gövdesini kopartın.

Güvey Otu

Taze koparttığınız güvey otu dallarını suyun içine koyun. Bitkiniz büyümeye başladıkça daha büyük bir şişe içerisine almayı unutmayın.

Limon Otu

İlkbahar veya sonbahar aylarında bu bitkiden bir dal kopartın ve aydınlık bir yerdeki şişenizin içindeki suya koyun. Koparttığınız dal 3-4 hafta içerisinde kök vermeye başlayacaktır. Suyunu düzenli olarak değiştirmeniz gerektiği gibi, yapraklarını çay hazırlamak için kullanabilirsiniz.

Şeker Otu

Sizinle paylaştığımız 10 bitkinin sonuncusu ile şeker otudur. İlk olarak yetişmiş bir şeker otundan aktif olarak büyümekte olan bir dal kopartın ve bunu içi su dolu bir şişeye koyun. Şişenin sürekli olarak güneşli bir yerde durduğundan da emin olun.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git