Uyku Öncesi İçin Benimsediğiniz 12 Tehlikeli Alışkanlık

Uyku Öncesi İçin Benimsediğiniz 12 Tehlikeli Alışkanlık
10 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 781 kez okundu.

Eğer uykuya dalmak veya uyumak konusunda sorunlar yaşıyorsanız, aşağıda sizinle paylaşmış olduğumuz bu 12 alışkanlığınızdan vazgeçmeniz gerekiyor:

Yatmadan önce bir şeyler içmeyi kesin. Tuvalete gitmek için gece 2-3 sefer uyanmak zorunda kalabilirsiniz.

Günün istediğiniz saatinde uyumayın! Uyku döngünüz için bir rutin oluşturun, bu sayede beyninizi uyku için otomatik olarak hazırlamış olursunuz.

Yatmaya karar verdiğinizde tüm elektronik eşyaların kendinizden uzakta olduğundan emin olun. Ekranların parlaklığı beyninizi dinlenme moduna sokmayacak ve onu aktif tutacaktır.

Uyumadan önce kitap okumayın! Birçok insan bunu yapmaktadır ancak bu kötü bir alışkanlıktır. Yatmadan biraz daha önce kitap okuyabilirsiniz.

Parlak saatler kullanmaktan kaçının. Bu, uykunuzu bozacak ve beyninizi aktif tutacaktır. Daha koyu ışıklara sahip saatler tercih edin.

Ucuz yastık veya yatak malzemeleri almayın. Daha kaliteli bir yatak, daha rahat dinlenmenize yardımcı olacak ve daha canlı uyanmanızı sağlayacaktır. Bu yüzden her zaman kaliteli ürünler satın alın.

12 tehlikeli alışkanlığın içerisinde en tehlikelisi kesinlikle budur. Yatmadan önceki son iki saatte bir şey yemediğinizden emin olun çünkü eğer yok karna yatmaya çalışırsanız, sindirim sürecinden ötürü çok zor uykuya dalarsınız.

Egzersiz yapmak sizi daha canlı tutacaktır. Bu yüzden yatmadan önceki son üç saatte herhangi bir egzersiz yapmayın.

Soğuk ayaklarınız kesinlikle sizi uyutmayacaktır. Isıtıcı ürünler veya çoraplar kullanarak, ayaklarınızı ısıtmaya çalışın.

Geceyi ve uykunuzu önemseyin. Kendiniz için bir plan yapabilirsiniz. Örneğin tuvalete girebilir, dişlerinizi fırçalayabilir ve yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Bu sayede bedeniniz kendisini önündeki uyku sürecine de hazırlamaya başlar.

Yatmadan önceki son 4 saatte asla kahve içmeyin. Kafein bedeninizi canlandırır ve sizin daha canlı hissetmenize neden olur. Uyumak istemediğiniz zaman kahve için, uyumak istediğiniz zaman değil.

En iyi uyku pozisyonunuzu bulun. Uyandığınızda sırtınızın, boynunuzun veya herhangi bir yerinizin uyuşmadığından emin olun. Yüz üstü veya sırt üstü yatmak yerine yan yatmayı tercih edin.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git