Uyurken Telefonu Yakınınızda Tutmanın Zararları

Uyurken Telefonu Yakınınızda Tutmanın Zararları
15 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 853 kez okundu.

Hepimiz uyumadan önce akıllı telefonlarımızı ve tabletlerimizi kullanmanın sağlığımıza verdiği zararlar hakkında bilgi sahibiyiz. Yakın zamanda yapılan bir araştırmada, araştırmacıların buldukları bulgular oldukça şaşırtıcı ve şok edici. Yatmadan önce bilgisayar, akıllı telefon kullanmak veya televizyon izlemek uykuya dalma sürecimizi zorlaştırır ve aynı zamanda bir sonraki gün içinde daha yorgun hissedersiniz.

İşte yatmadan önce telefonunuza bakmanın ve yattıktan sonra yakınınızda tutmanın bazı zararları:

  1. Radyasyon Zararlı Olabilir

Evet, akıllı telefonların yaydıkları radyasyon, bunların bizleri nasıl etkilediği ve mobil cihazınızın kullanmayı bıraktıktan sonra devam eden zararları hakkında birçok akıl karıştırın soru vardır. Bilmediğimiz daha birçok şey var ancak 2008 yılında yapılan bir araştırmanın sonucundan öğrendiğimiz kadarıyla, yatmadan önce en az üç saat mobil cihazlardan yayılan radyasyona maruz kalan kişilerin uykuya dalma konusunda çok zorlandıkları ve derin uykuya geçmekte başarısız olduklarını öğrenmiş durumdayız. Eğer yeterince iyi uyumazsanız, bir sonraki gün yorgun bir şekilde kalkar ve gün içerisinde sürekli olarak dinlenme ihtiyacı hissedersiniz.

  1. Daha Geç Uyursunuz

Eğer farkında olmadan sıklıkla yataktayken mobil cihazınızın veya tabletinizi kullanıyorsanız, sonucunda çok geç uykuya dalar ve daha az uyursunuz. Bu hepimize olur Yatmadan önce bir yazı okur veya Facebook’ta biraz gezinmek istersiniz ve ne kadar saat geçtiğinin farkında bile olmazsınız. Veya can sıkıcı bir şey okursunuz ve bunu düşünmekten kendinizi alamazsınız. Nasıl olduğu önemsiz olmakla birlikte yataktayken cep telefonu kullanmak daha geç uyumanıza ve kalitesiz uyku uyumanıza neden olur. Yatmadan önce bu gibi cihazları kullanmayı bırakarak kendinizi daha fazla dinlendirebilirsiniz.

  1. Yatmadan Önce Mavi Işığa Maruz Kalmak Uyku Döngünüzü Bozabilir

Oldukça zararsız görünebilir. Sadece e-postanızı kontrol etmiş veya birkaç dakikalığına Instagram’a bakmış olabilirsiniz. Belki de sadece ihtiyacınız olduğu için telefonunuzu yakınınızda tutuyorsunuzdur ancak bu gibi masum eylemler elektronik cihazlarının ekranlarından yayılan mavi ışık sayesinde bedeninizin iç saatini bozabilir ve tüm uyku döngünüzü etkileyebilir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git