Uzmanlar Öğütülmüş Keten Tohumu Tehlikesi için Uyarıyor

Uzmanlar Öğütülmüş Keten Tohumu Tehlikesi için Uyarıyor
17 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 1.932 kez okundu.

Keten tohumları, tüketebileceğiniz en sağlıklı gıdalardan biri olarak kabul ediliyor. Sindirim ve kalp, damar sağlığımız açısından oldukça önemli olan omega-3 yağ asitleri ve lif açısından oldukça zenginler. Ancak İsveç’in Ulusal Gıda Ajansı olan NFA tarafından yapılan araştırma bizlere tamamen farklı bir hikaye anlatıyor. İsveçli araştırmacılara göre öğütülmüş keten tohumları göründükleri kadar sağlıklı değiller ve sağlığımız açısından da büyük bir risk oluşturabiliyorlar.

Her ne kadar bazı insanlar bu iddiaları göz ardı etse bile, dünya çapındaki belirli gıdaların düzenlenmesi için benimsenen yönetmelikler gerçekten de gıda güvenliğini sağlamaktadır. Keten tohumu yağı Amerika’da bitkisel bir takviye olarak kabul ediliyor ancak Amerikan Ulusal Gıda Ajansı olan FDA tarafından henüz onay almamıştır. Ancak İsveçli kuruluş, öğütülmüş keten tohumlarını zehirli gıdalar listesine aldı ve tüketimin için güvensiz bir gıda olduğunu düşünüyorlar. Yine de, öğütülmüş keten tohumları tüm dünya çapındaki marketlerde satılıyor ve sanıyoruz ki FDA bu yüzden ötürü şöyle bir uyarı yayınladı, “Yeterince bilgi edinene kadar, halkımıza, öğütülmüş keten tohumlarını tüketmekten kaçınmasını öneriyoruz.”

Keten tohumları faydalı omega-3 yağ asitlerini ve bedenimizde hidrojen siyanüre ve kimi durumlarda siyanür aside dönüştürülen linamarin olarak bilinen bir bileşim içeriyor. Her iki bileşen, fazla tüketildiği vakit oldukça tehlikeli ve hatta ölümcüldür. NFA öğütülmüş keten tohumlarını tüketmekten kaçınılması gerektiğini ancak günlük 1-2 yemek kaşığını geçmeyecek şekilde bütün keten tohumu tüketmeyi önermektedir.

Şu an için, keten tohumları üzerlerinde hiçbir uyarı olmadan tüm dünya çapında satılmaktadır. Doğal bir ürün olduğundan ve araştırmalar sürdüğünden ötürü, şimdilik bu gıdadan kaçınmanız iyi bir fikir olabilir. Eğer keten tohumunu yemeklerinizde veya içeceklerinizde kullanmayı seviyorsanız da, en azından bütün keten tohumları kullanınız.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git