Yatmadan Önce Ayağınıza Masaj Yapmak Çok Önemli

Yatmadan Önce Ayağınıza Masaj Yapmak Çok Önemli
1 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 3.591 kez okundu.

Neredeyse herkes masajı sever ve sağlıkları ya da rahatlamaları için harika bir yol olduğunu bilir. Bir masaj terapisi metabolizmanızı hızlandırabilir, terleme bezlerini harekete geçirir, yağ oranınızı azaltır, kan dolaşımınızı hızlandırır ve cildinizi yeniler.

Masaj Yaptırmanın Faydaları

 • Metabolizmanızı hızlandırır
 • Ter salgınızı arttırır
 • Bedendeki yağ oranını azaltır
 • Kan dolaşımına yardımcı olur
 • Cildin daha genç görünmesine neden olur

Yatmadan Önce Ayak Masajının Önemi

Ayağımız, sinir sistemimizde önemli bir role sahiptir. Ayaklarımızın tabanı, bedenimizdeki en fazla ter bezine ve sinir ucuna sahip olan bölgemizdir. Bu sinir uçları, bedenimizdeki diğer organlar ile bağıntılıdır. Yani ayaklarınıza masaj yaptığınızda aslında diğer organlarınızı da uyarırsınız. Bedeninizdeki belirli noktalara baskı uygulamak, bazı hastalıklardan kurtulmanız için kesin bir yöntemdir.

Baş parmağınızı kullanarak belirli bölgelere basınç uygulayıp, birkaç saniye boyunca basınç uygulamaya devam etmeniz gerekiyor. En iyi sonuçlar için bu masajı 10-15 dakika boyunca yapın.

Evde Ayak Masajı Nasıl Yapılır?

 1. Bir elinizle ayak parmaklarınızı ve diğer elinizle ayak bileğinizi tutun. Ardından yavaşça ayağınızı olduğu yerde önce bir yöne, sonra diğer yöne doğru döndürün.
 2. Bir elinizle topuğunuzu itin ve ardından parmaklarınızın olduğu diğer taraftan, diğer elinizle, 15 saniye boyunca ilk ittiğiniz tarafın aksi yönünde ayağınızı itin. Sanki ayağınızı sıkıştırmaya çalışıyor gibi olmalısınız.
 3. Topuğunuzun hemen üzerinde bulunan aşil tendonunu bir elinizin baş ve işaret parmakları ile tutun ve ardından topunuzu esnetebilmek için diğer elinizle parmakların olduğu kısımdan aşağıya doğru itin.
 4. İki elinizle ayağınızı iki tarafından tutun ve önce bir tarafı sonra diğer tarafı çevirerek, hareketi birkaç sefer tekrarlayın.
 5. Parmaklarınızın arasındaki bölgeleri ovun.
 6. Her bir ayak parmağını tek tek çekin, bunun için yan yana olan iki ayak parmağını karşı yönlere doğru çekmelisiniz, bu sayede aradaki deri esnemelidir.
 7. Bir elinizle ayağınızı tutun ve diğer elinizin baş ve işaret parmağı ile ayak parmaklarınızı birkaç sefer döndürün ve arından birkaç saniyeliğine çekin.
 8. Tüm ayak parmaklarınızı tek seferde çekin. Bir elinizle ayağınızdaki baş parmağınızı çekerken, diğer elinizle dört parmağı çekin. Ayağınızı yukarıya doğru kaldırın ve sallayın.

Eğer bu yazımız hoşunuza gittiyse, arkadaşlarınız ve aileniz ile paylaşabilirsiniz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git