Yatmadan Önce Ayağınıza Masaj Yapmanın Faydaları

Yatmadan Önce Ayağınıza Masaj Yapmanın Faydaları
13 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 1.391 kez okundu.

Uçucu yağların sağlığımız için harika faydaları vardır ve bizi rahatlatıp, sakinleştirirler. Bu yüzden genellikle aroma terapide kullanılırlar ancak başka çeşitli kullanım alanları da bulunuyor. Refleksologlar, uçucu yağları eğer yatmadan önce ayaklarınıza uygularsanız, daha kolay uykuya dalmanıza yardımcı olacağını belirtiyor.

Aslında ayak tabanınızda 5 deri katmanı vardır ve herhangi bir kıl kökü bulunmamaktadır. Bu yüzden buradaki gözenekler çok emicidir ve uçucu yağları kan dolaşımına dahil ederler. Yapılan araştırmalara göre ayağa uçucu yağ uygulandığında, bu uçucu yağların izlerini 20 dakika sonrasında bedenimizin çeşitli yerlerinde görmek mümkündür. Ayak tabanları ve avuç içleri, cildin yabancı maddeleri emme yeteneğini koruyan ve yağlı bir madde olan sebum adındaki bir ürünü sebase bezlerine sahip olmadıklarından ötürü üretmezler.

Ayağımızda yaklaşık olarak 72000 sinir ucu bulunmaktadır ki, herhangi bir organımızdan çok daha fazladır. Bu yüzden yüzyıllardır Doğu Asyalılar ayaktaki belirli bölgeleri uyararak, çeşitli hastalıkları tedavi etmişlerdir. Antik Asya tıbbına göre, organlarımız ve bedenimizdeki diğer sistemlerimiz uçları ayaklarımızda, ellerimizde, kulaklarımızda ve yüzümüzde olan birbirine bağlı enerji meridyenleridir.

Bu yöntem refleksoloji olarak biliniyor ve buna göre, ayağınıza uçucu yağlar ile masaj yapmak bedeninizdeki diğer organlarda ve sistemlerde rahatlamaya neden olmaktadır. Ancak uçucu yağlar kimi yerlerde çok yoğun olduğundan ötürü, uygulamaya başlamadan önce bunlardan bazılarını su veya hindistan cevizi suyu kullanarak seyreltebilirsiniz. Ancak ayağın altı daha az hassas bir bölge olduğundan ötürü, bu kısma uygulama yapacağınız zaman, seyreltmenize gerek kalmayabilir.

Belirli sağlık sorunlarınız için hangi esans yağların sizin için daha faydalı olduğunu öğrenmek için her zaman bir uzmana başvurabilirsiniz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git