Bu Yaygın ve Tehlikeli Bakteri Evinizde Çocuklarınızı Riske Atıyor Olabilir

Bu Yaygın ve Tehlikeli Bakteri Evinizde Çocuklarınızı Riske Atıyor Olabilir
7 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 1.169 kez okundu.

Muhtemelen bit, kene, pire ve diğer eklem bacaklılardan geçen tehlikeli bir topak oluşturmayan bakteri olan riketsiyayı daha önce hiç duymamışsınızdır. Bu bakteri birçok ciddi enfeksiyon olan riketsiya çiçeği, tifüs, Afrika kene ısırığı ateşi, Rocky Dağı ateşi gibi çeşitli hastalıklara neden olmaktadır. Riketsiya enfeksiyonu dokulardaki çoklu miktarlardaki hücreleri öldürebilir ve bedeninizde birçok zarar neden olur.

Daha önce bahsettiğimiz gibi bu bakteri genellikle kene gibi eklem bacaklılar tarafından taşınmaktadır. Bu enfeksiyon genellikle pis olmaktan ve sıklıkla kenelerin ve bitlerin mesken tuttuğu evcil hayvanlarla temastan ötürü bulaşmaktadır. Bu sayede cildinize nüfus edebilir ve enfeksiyonun gelişmesine yardımcı olur.

Enfeksiyonun ana belirtileri arasında titreme, ateş, kas ağrısı, orta derecede kanayan diş etleri, cilt döküntüleri ve baş ağrısı bulunmaktadır. Çoğu durumda enfeksiyon tamamen gelişmeden önce tespiti mümkün olmuyor, bu yüzden bu gibi belirtileri gördükten sonra en kısa süre içerisinde doktora görünmeniz gerekmektedir. Riketsiyanın yayılmasını engellemek için temizliğinize dikkat etmeli ve evcil hayvanlarla oynadıktan sonra her zaman ellerinizi yıkamanız gerekiyor. Ellerinizi bol su ve sabun ile yıkayın ve evinizin her bir köşesine dikkat ederek, evinizi olabildiğince temiz tutun.

Elbette çarşaflarınızı ve yastık kılıflarınızı da sıklıkla değiştirmeniz gerekiyor. İnsanlar genellikle bu gibi şeyleri yapmayı unuturlar ancak özellikle kediniz veya köpeğiniz yatağa çıkıyorsa, bu oldukça önemlidir. Diğer hastalıklarda olduğu gibi bir enfeksiyon ile başa çıkmanın en iyi yolu onu önlemektir. İstatistiklerin bir parçası olmanıza müsaade etmeyin. Riketsiya hastalığından kaçınmak için temizliğinize özen gösterin ve evinizi her zaman temiz tutun.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git