Yaz Tatiline Gitmenin Sağlığınız Açısından Önemi

Yaz Tatiline Gitmenin Sağlığınız Açısından Önemi
2 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 1.534 kez okundu.

Denizlerin şifalı özellikleri ilk olarak, dalga terapisini de keşfeden antik Yunanlılar tarafından keşfedilmiştir. Bu su ile iyileşme tekniği Hipokrat’tan birçok övgü almasının yanı sıra egzama, kireçlenme, astım, sedef ve sırt ağrısını tedavi etmek için kullanılmaktaydı. 19. yüzyılın başlarında Fransa’daki büyük sağlık kuruluşları bu yöntem ile sayısız hastalığın tedavisini gerçekleştirmiştir. Peki, bu işin sırrı ne?

Denizdeki su, dünyadaki her canlının ihtiyacı olan potasyum, magnezyum, silis ve hatta gümüş ve altın bileşenlerini içermektedir. Tuzlu su, gözeneklerimizden geçebilir ve sahip olduğu mineraller ve diğer bileşenler faydalarını bize sağlamaya başlayabilir. Denizin içinde yosunlar da bulunur. Bu organizmalar, genel sağlığımız açısından çok faydalı harika birer vitamin ve mineral kaynağıdır. Yosun, hücre yenilenmesini teşvik eder ve cildimizin sağlığını iyileştirirken, bağışıklık sistemimizi güçlendirir ve bedenimizdeki enfeksiyonları ve iltihaplanmaları önler.

Tuzlu suyun güçlü antiseptik ve bakteri karşıtı özellikleri bulunmaktadır, bu yüzden cilt üzerindeki alerjik reaksiyonlar için oldukça kullanışlıdır. Uzmanlara göre, duş almak için deniz suyunu kullanmak, akciğerdeki iltihaplanmalar ve cildinizdeki alerjik reaksiyonlar için seçilebilecek en doğal yöntemdir. Sahillerdeki hava bile sizin daha kolay nefes almanızı sağlayacak ve astım için en iyi tedavi olan negatif iyonlar ile doludur.

Güneşlenmek ise sadece bronzlaşmak için önemli değildir. Bedenimize vuran güneş ışığı bize D vitamini sağlar ve bu vitamin bedenimizdeki birçok süreç için çok önemlidir. Bu, günün ortasında güneşin altında kavrulmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Böyle bir hareketin sağlığınız açısından birçok olumsuz sonucu olacaktır. En iyi sonuçlar için uzmanlar akşamüstü veya güneşin doğmaya başladığı anda güneşlenmenizi önermektedir.

Deniz üzerinde bir tatil yapmak aynı zamanda stresinizi azaltacaktır. Hiçbir şey bedenimizi ve zihnimizi rahatlatmak için tuzlu su, hafifi bir esinti, sahil ve dalgaların sesi kadar başarılı sonuç veremez. Deniz üzerinde tatile çıkmak, hayatımızdaki veya işimizdeki sorunları unutmamıza yardımcı olur ve bilim bile tuzlu suyun içindeki magnezyumun bedenimizi rahatlatmak için çok önemi olduğunu ispatlamıştır.

Denizde yüzmek aynı zamanda sahip olduğu besleyici değerler sayesinde kireçlenmenin ve sırt ağrılarının tedavisinde etkilidir. Organlarımızı filtreler, sayısız hastalığı tedavi etmesinin yanı sıra, bedenimizdeki toksinlerden de arınmamıza yardımcı olur. Son olarak, tuzlu suyun mavi rengi gözlerimiz için oldukça dinlendiricidir ve bu yüzden kendinize bir iyilik yapın ve bu yaz tatilinde denizi olan bir yerde tatil yapın.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git