Yeni Anne Olanlar ve Hata Yapma Korkusu

Yeni Anne Olanlar ve Hata Yapma Korkusu
28 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 988 kez okundu.

annelige-adimÇocuk yetiştirmek kadını da, erkeği de bambaşka bir ruh haline sokar. İlk defa anne ya da baba olmuş kimselerde sorumluluk duygusu ve başarma arzusu ile beraber kaygı da artar. Çünkü ne kadar istekli ve ne kadar başarılı olunursa olunsun, hata yapma korkusu her daim hâsıl olacaktır. Bu da önemli bir konu başlığı olarak dikkat çeker. Hele ki yeni annelerde bu kaygı, duygusal durumla beraber daha da artar. En sık yaşanan duygu durumları arasında başarılı bir ebeveyn olmak istemekten kaynaklı olarak her an her saniye “acaba yanlış bir şey yaptım mı” ya da “kötü bir şey yapar mıyım” soruları akla gelebilir. Bu durum detaylı bir şekilde incelenmeli, söz konusu kaygının abartılmaması noktasında önemli adımlar atılmalıdır.

Annelik Doğuştan mı Gelir, Yoksa Her Rol Gibi Öğrenilebilir mi?

Annelik elbette ki kültürler arasında bile farklılık gösteren ancak kişinin karakteristik özellikleri ile de harmanlanarak ortaya çıkan bir güdüdür. Anneler için çocuklarının sağlığı, bakımı, yetiştirilme tarzı, kaliteli bir yaşama sahip olması gibi konular fazlası ile ön plandadır. Bu durum genel olarak annelerin kendi anneleri ile olan diyalog ve iletişimlerinden esinlenilerek oluşur. Yani annelik için hem içgüdüsel, hem de sonradan öğrenilen öğeler bir araya gelir. İşte bu tür durumlarda anneliğin çok daha iyi ve çok daha güzel bir serüvene dönüşmesi mümkün olur. Özellikle de annelerin bebeklerine olan düşkünlüğü, hassasiyeti ve orantılı kaygı dürtüsü ile ortaya mükemmel sonuçlar çıkabilir. Ancak buradaki kaygı durumu abartıldığı takdirde ortaya kötü sonuçlar da çıkabilir. O nedenle kaygının yerini korkunun almaması önemlidir.

Planlı Anne Olmak ile Geleneksel Annelik

Bugün etrafımıza baktığımız zaman çiftlerin çocuk yapma kararını vermelerinin bir takım sosyokültürel ve ekonomik temeller üzerine dayandırdıkları sonucunu görebiliriz. Çünkü çocuğun bakımı, yetiştirilmesi ve diğer konular elbette ki fazlası ile önemli olacak, bu süreçte doğacak olan masraflar, iş durumları ve psikolojik durumlar da önem verilmesi gereken alanlar olarak öne çıkacaktır. Bu noktada da planlı anne olmak için gereken özen gösterilirken, annelik sırasında da alınan mamalardan giydirilen kıyafetlere kadar her bir unsur dikkat çekici bir şekilde öne çıkacaktır.

Elbette ki bu planlı olma hali dahilinde pek çok detay da hayatımıza girmektedir. Örnek olarak bilimsel makaleler, araştırmalar ve uzman doktor görüşleri ile anneler adeta bir bombardımana tutulurlar. Bebeğin en yemesi, ne içmesi ve nasıl bir ortamda hangi faktörler ile yetiştirilmesi hususunda elbette ki bir takım konular gündeme gelir. Ancak bu konular arasında bile belli başlı görüş farklılıkları varken, anneler de haliyle her an her saniye tetikte ve kaygılı olarak yaşarlar. Bu durum eğer önlem alınamazsa çocuk gelişimine zarar vermeye başlar. Annelerin yaptıklarından emin, bir miktar daha rahat ve daha net hareket etmesi bebeklerinin yararına olacaktır.

Anne ve Bebek İlişkilerinde Güven Duygusunun Önemi

Sürekli olarak çekingen ve kaygılı şekilde çocuğuna yakınlık gösteren annelerin çocuğun özgüveni ile ilgili olarak da bir miktar sorunlara yol açtığı söylenebilir. Anne ve çocuk ilişkileri sevgi ve güven esaslı olduğu takdirde başarılı olur. Zeka geliştiren oyunlardan uzamasını sağlayan besinlere, daha iyi bir psikolojiye sahip olması için edinmesi gereken hobilerden sosyal yaşantısına kadar her anlamda farklı ve enteresan talepler ile çocuğun üzerine gidilmesi, ister istemez çocukta da bir beklenti yaratacaktır. Annelerin bu kadar müdahaleci olmaması, bazı durumlarda suyu akışına bırakması ve her ne yaparsa yapsın çocuğuna destek olması güven duygusunu inşa eder. Bu da beraberinde iyi bir anne çocuk ilişkisi, güven ve saygı getirir. Her anlatılan konuda çocuğu teşvik etmek, her okunan yazıda bahsedilenleri uygulamak hem anne için, hem de çocuk için yorucu olacaktır.

Annelerin Korkusunun Altındaki Temel Faktör Nedir?

Çocuk yetiştirilirken zaman içinde yeni yayınlar, yeni programlar ortaya çıkabilir. İşte bu anda anneler geçmişe ve o anki ana göre kendilerini sorgulamaya başlarlar. Acaba neleri eksik yaptıklarını, neleri yanlış yaptıklarını düşünerek kendilerini yorarlar. İşte bu noktada kaygının yerini gereksiz bir korku alır ve işte tam da o sırada yeni ve büyük hatalar yapılmaya başlanır. Çocuk yetiştirme noktasında annelerin bir miktar daha rahat ve biraz daha kendilerinden emin olmaları sağlanmalıdır. Ancak bu şekilde doğru bir yol izlenmiş olacaktır. Çocuklar da ileride ne fiziki, ne de psikolojik olarak herhangi bir sorunla karşılaşmayacaklardır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git