Yeşilçam’ın Efsane Yakışıklısıydı

Yeşilçam’ın Efsane Yakışıklısıydı
23 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 728 kez okundu.

Zaman Kartal Tibet’e hiç iyi davranmadı! 40 yıl önce Yeşilçam’da tanıdığımız ünlülerin bugünkü hallerini merak ediyor musunuz?

İşte bazen gülerek bazen de ağlayarak televizyonda izlediğimiz o tanıdık yüzlerin yıllar sonraki halleri… 40 yıl arayla ünlü oyuncuların değişimi…

Yeşilçam'ın Efsane Yakışıklısıydı_0.jpg

Kartal Tibet, 1938 Ankara doğumlu yönetmen, oyuncu, senarist. Yeşilçam’a çok büyük katkıları bulunan Tibet, 200’e yakın filme katkıda bulunmuştur. Oynadığı ve yönettiği tüm filmler Türk Sineması’nın klasikleri arasına kazınmıştır.

Kartal Tibet, 27 Mart 1939 de öğretmen olan anne ve babasının ilk çocuğu olarak dünyaya gelir. Daha ilk okuldayken ilgi çeker, Radyo Çocuk Kulübü’nde Ayşe Abla piyeslerinde başrolü konuşmaya başlar. Aynı şiirle, sırayla ilkokullararası, ortaokullararası, liselerarası, üniversitelerarası şiir yarışmalarının Ankara birincisi olan Kartal Tibet, beden eğitimi öğretmenliğinden sonra Hukuk Fakültesi’ni de bitirip avukat olan babası tarafından Hukuk’a, tiyatrodaki hocaları tarafından da oyunculuğa doğru itilir.

Ama o ikisini de istemez; çünkü babası avukat olduktan sonra annesinden ayrılmış, avukatlık ona aile parçalayan bir meslek gibi görünmüştür. Tiyatroya gelince, o parıltılı dünyadan aklında daha çok sahne arkasındaki beklemeler, provalar, kavgalar, yani eziyet kısmı kalmıştır. Hem o sıralar dayısı İTÜ’de mimarlık okumaktadır ve o dayısıyla arkadaşlarına hayrandır. Yani mimar olmak ister. Bu arada Ankara’nın yıldız basketbolcularından da biridir. Annesi ve babası daha sonra boşanıp başka evlilikler yaptı. Ama annesiyle babasının başkasıyla yeniden evlenişi, gelen yeni kardeşler yüzünden biraz bocalar. Ve Konservatuara girer. Gençliği Ankara’da geçti.

Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. Okuldan mezun olduğu yıl 1960 yılında Albert Camus’un yazdığı ve Mahir Canova’nın sahneye koyduğu Ankara Devlet Tiyatrosu-Yeni Sahne’de Caligula’da rol aldı.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git