Yeşilçam’ın En Güçlü Kadını Hayatını Kaybetti

Yeşilçam’ın En Güçlü Kadını Hayatını Kaybetti
29 Mart 2018 tarihinde eklendi, 1.112 kez okundu.

Yeşilçam’ın En Güçlü Kadınıydı… Feci Şekilde Can Verdi…

Aliye Rona, Türk sinemasının güçlü kadınıydı.Genelde “anne” rolünü üstlenirdi ve üstlendiği bu “anneler” bildiğimiz fedakar anneler gibi olmazdı. Aliye Rona, acımasız, sert ve kötü kadın rollerini hep başarıyla canlandırdı. Ama bir Rona, bir de Erol Taş hep çok sevilen kötüler oldular. Aliye Rona 1913 yılında Suriye’de doğdu.

Beyoğlu Akşam Kız Sanat Okulu’nda okudu. 1930’ların sonlarında Kadıköy Halkevi’nde tiyatro oyunculuğuna başladı. Ulvi Uraz, Kadıköy ve kardeşi olan Avni Dilligil’in tiyatrolarında oynadı.

1947 yılında Kerim’in Çilesi adlı film ile sinemaya başladı. Rona, Türk sinemasında, uzun yıllar karakter rollerinin değişmez ismi oldu. Uzun yıllar dublaj da yapan Rona, sinemada çilekeş, direnen, dikbaşlı, hakkını hukukunu arayan, kavgacı, töreci köylü kadını ve ana rollerini canlandırdı.

Yaklaşık yarım asırlık sanat hayatı boyunca 204 filmde rol aldı. 1965’te Hepimiz Kardeşiz, 1967’de Zalimler, 1968’de Son Gece ile Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “En Başarılı Yardımcı Kadın Oyuncu” ödüllerini aldı.

1969 Adana Altın Koza Film Festivali’nde Kuyu filmiyle “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” seçildi.Rona’nın en büyük isteği bir filmde Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ı canlandırmaktı ama bu isteği gerçekleşmedi.Ömrünün son yıllarında sağ tarafına felç inen ve tekerlekli sandalyeye mahkum olan Rona, Pendik’te bulunan bir huzurevinde kaldı.

Kaldığı huzurevi yaşanan sağlık ve şiddet olayları televizyon haberlerinde gündeme geldi.Ve Aliye Rona 29 Ağustos 1996 tarihinde kaldığı huzurevinde beyin kanaması geçirip yaşamını yitirdi.

Aliye Rona,Trabzon eşrafından, demiryolcu Ramiz bey ve Servinaz hanım’ın kızı olarak 1921 yılında şimdilerde Suriye sınırları içinde kalan O zamanlar OsmanlıDevletinin toprakları olan Dera ilinde doğmda usta tiyatrocu Avni Dilligil’in kızkardeşidir. Babasının görevi nedeniyle çocukluğu Hayfa’dan Batum’a , Edirne’den Samsun’a bir çok yerde geçti.

Beyoğlu Akşam Kız Sanat Okulu’nda okudu. 1930’ların sonlarında Kadıköy Halkevi’nde amatör olarak tiyatro oyunculuğuna başladı. Ulvi Uraz, Avni Dilligil ve Arena tiyatrolarında sahneye çıktı. 1947 yılında “Kerim’in Çilesi” filmiyle sinemaya başlayan Aliye Rona, uzun yaranan oyuncusu oldu ve 204 filmde oynadı.

İzmir Şehir Tiyatrosu’nda birlikte çalıştığı Zihni Rona ile evlendi.

Ödülleri: 1965 – Antalya Altın Portakal Film Festivali – En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, “Yilanlarin Öcü”filmindeki rolü ile. 1967 – Antalya Altın Portakal Film Festivali – En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, “Zalimler” filmindeki rolü ile

1968 – Antalya Altın Portakal Film Festivali – En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, “Son Gece” filmindeki rolü ile. 1969 – Adana Altın Koza Film Festivali – En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, “Hepimiz Kardeşiz” filmindeki rolü ile

O zamanlar Osmanlı Devletinin toprakları olan Dera ilinde doğmda usta tiyatrocu Avni Dilligil’in kızkardeşidir. Babasının görevi nedeniyle çocukluğu Hayfa’dan Batum’a , Edirne’den Samsun’a bir çok yerde geçti.

Beyoğlu Akşam Kız Sanat Okulu’nda okudu. 1930’ların sonlarında Kadıköy Halkevi’nde amatör olarak tiyatro oyunculuğuna başladı. Ulvi Uraz, Avni Dilligil ve Arena tiyatrolarında sahneye çıktı.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git