Yeterince Uyumamak Bunaklığa Neden Oluyor

Yeterince Uyumamak Bunaklığa Neden Oluyor
15 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 973 kez okundu.

Uykusuzluk, dünyanın her yerinden birçok insan için büyük bir sorundur. Uyuyamamak, yaygın bir sağlık sorunu olup, eğer uzun süre boyunca tedavi edilmez ise bilim adamlarına göre beyin hücrelerine zarar verip, sindirim sistemimizi etkileyebiliyor. Aynı çalışmalar, her gece altı saatten az uyumanın bunaklığa, Alzheimer’a ve ciddi nörolojik rahatsızlıklara neden olduğunu saptamıştır.

Uykusuzluk Geceler için Bilim Yardımcı Olabilir Mi?

Yapılan bir araştırmaya göre yeterli miktarda uyumamak beynimiz üzerinde ciddi sorunlara neden olmaktadır. Çalışmada, bilim adamları normal uyku döngüsüne sahip fareler ile, yeterince uyumasına izin verilmeyen fareleri karşılaştırmıştır. Kemirgenleri gözlemleyerek sadece doğru şekilde ve miktarda uyunduğunda bedenimizin hasar gören sinapsları yeniden yapılandırdığını ve onlara protein sağlayarak temizlediğini fark etmişlerdir. Sonuçlar, yeterli uyku uyuyan farelerde bu sürecin çok daha aktif olduğunu ve yetersiz uykunun beyindeki sinapsları bozduğuna ve beynin çalışması gerektiği gibi çalışmadığına neden olduğunu fark etmişlerdir.

Bilim adamlarına göre tüm süreç, sinir sisteminin bağışıklık hücrelerinin işlevlerini geliştirdiğini ve bunun da beyni hasardan koruduğunu belirtmektedir. Ancak eğer sıklıkla geceleri uykusuz kalırsanız, bu durum nörodejeneratif hastalıklara yakalanma riskinizi arttırmaktadır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git