Yiyenlerin Tarifini İstediği Cevizli Peynirli Un Helvası

Yiyenlerin Tarifini İstediği Cevizli Peynirli Un Helvası
25 Ocak 2019 tarihinde eklendi, 230 kez okundu.

Yiyenlerin Tarifini İstediği Cevizli Peynirli Un Helvası İçin Malzemeler

250 gr. margarin + 1 yemek kaşığı tereyağı

10 tane iri kırılmış ceviz

3 su bardağı un

100 gr. Kaşar peyniri

Şerbeti İçin:

1, 5 Su bardağı süt

2 Su bardağı toz şeker

Üzeri İçin:

Toz tarçın

Yiyenlerin Tarifini İstediği Cevizli Peynirli Un Helvası Yapılışı

Efsane bir lezzet. Annem biz küçükken (tuzsuz taze köy peyniriyle) sık sık pişirirdi nasıl iştahla yerdik anlatamam bu tarifle İlk defa pişireceklerin de detaylı anlatım ve fotoğraflara bakarak kolayca hazırlayabilecekleri helva olacak beğenmeniz dileğiyle, başlayalım…

Yağı, helvayı kavuracağımız kaba alarak iyice erimesini sağlıyoruz (hatta yağ yanmadan birazda kızmalı). Kızan yağın içine ceviz ve unu ekleyerek kavurmaya başlıyoruuz, pembe rengini alana kadar. Diğer yandan, toz şekerden bir kaç yemek kaşığı ayırıp kalanını, soğuk sütle karıştırarak eritiyoruz, (helvayı tahta kaşıkla kavurursanız kolaylık olur, kıvamını anlamak için) Kavruldukça altın rengini alıp, yağını salan helvaya, (helvanın kıvamını anlamak için bu küçük detayları uygularsanız, kıvamını anlamak çok daha kolay olur, kavrulan unu tahta kaşığa alıp, kaşığı tavanın kenarına hafif vurunca, kaşıktaki un daha çok sıvılaşır, un yağını salar yani, kaşıktaki unun yüzeyi parlak ve düz olur, eğer kaşıktaki kavrulan un minik minik kaynıyorsa kıvamı olmuştur fotoğraflara bakabilirsiniz yada unla birlikte kavrulan ceviz kıyır kıyır olur ve rengi hafif koyulaşır böyle de anlaşılır veya kavrulan undan bir çay kaşığı alarak, soğuk sütlü şerbetin içine bırakıp ta kıvamını anlayabilirsiniz.

Sütle buluşan minik helva, helvanın son halindeki rengini görmenizi sağlayacaktır, bu işlemleri uygulayıp) sütlü şerbeti, ekleyerek karıştırmaya devam ediyoruz. Şerbetle kıvam alan sıcak helvaya, peyniri ve ayırdığımız toz şekeri de ekleyip (sonradan katılan şeker, helvaya parlaklık verir) karıştırıyoruz birbiriyle bütünleşene kadar sonra da ocağı kapatıp istediğiniz gibi şekil vererek, tabaklara dizip, üzerinede toz tarçın ekiyoruz, servise hazır. Süper bir lezzet, denemeniz dileğiyle, deneyenlere afiyet- i şifa olsun.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git