Yumurta Yediğinizde Sağlığınız için Elde Ettiğiniz Faydalar

Yumurta Yediğinizde Sağlığınız için Elde Ettiğiniz Faydalar
10 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 684 kez okundu.
  1. Kalp Hastalıkları Riskinizi Azaltırsınız

Kolesterol, günümüzde kötü bir şey olarak bilinmeye başlamıştır çünkü damar duvarları boyunca yağı taşırlar ve damar tıkanıklığına neden olurlar. Temelde damarlara zarar veren bir rahatsızlıktır. Ancak bunun tam tersi, yani iyi kolesterol de mevcuttur. Fakat bunların bedenimizdeki miktarı eşit değildir ve bunlar da boyut açısından birbirinden farklılık gösterir. Daha büyük parçalar, kesinlikle daha iyidirler. Birçok araştırma, daha küçük, daha yoğun parçalara sahip olan insanların, daha büyük ve daha az parçalara sahip olan insanlara kıyasla kalp krizi risklerinin daha fazla olduğunu kanıtlamıştır. İşte, işin güzel kısmı: yumurta yemek, kimi insanlarda iyi kolesterol miktarını arttırmaktadır. Araştırmalar, küçük parçacıkların zaman içerisinde büyüdüğünü ve kalp ve damar hastalıkları riskini azalttığını göstermektedir.

  1. Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirirsiniz

Eğer enfeksiyon, virüs ve hastalık dolu olabilen tavuklar ile uğraşmak istemiyorsanız, günlük beslenmenize bir veya iki yumurta dahil edin. Bir büyük yumurta günlük selenyum ihtiyacınızın %22’sini karşılar. Bu madde bağışıklık sisteminizi destekler ve tiroit hormonlarınızı düzenler. Özellikle çocuklar sıklıkla yumurta tüketmelidir. Eğer çocuklar ve ergenler yeteri kadar selenyum almazlarsa, kalp, kemik ve eklemlerini etkileyebilecek çeşitli hastalıklara yakalanma riskleri oldukça artmaktadır.

  1. Cildiniz ve Saçlarınız için Çok Faydalıdır

B türündeki vitaminler cilt, saç, göz ve karaciğer sağlığınız için çok önemlidirler. B2 vitaminin yanı sıra, yumurtalar B5 ve B12 vitaminleri açısından da zengindir. Aynı zamanda sinir sisteminizin doğru bir şekilde çalışmasına katkıda bulunurlar. B vitamini açısından zengin olan diğer besinler için sitemizde yayınladığımız birçok yazıyı okuyabilirsiniz.

  1. Daha Tok Hissedecek ve Daha Az Yiyeceksiniz

Yumurta, kaliteli protein açısından diğer tüm protein kaynaklarına kıyasla çok daha zengindir. Eğer bir derece olsaydı, yumurtalar 100 puan alırdı. Birçok araştırma, yüksek protein içeren gıdaların, iştah üzerindeki etkisini kanıtlamıştır. Doygunluk İndeksi açısından yumurtaların tam puan aldığını duyduğunuzda eminiz ki çok şaşırmayacaksınızdır. Doygunluk İndeksi, besinlerin sizi ne denli tok tuttuğunu ölçen bir ölçüttür.

  1. Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Sahip olduğu yüksek tok tutma oranı sayesinde yumurtalar, kilo verme konusunda da size yardımcı olur. Bu konu üzerinde yapılan bir araştırma oldukça enteresan sonuçlara ulaşmıştır: 8 haftalık bir süreçte yumurta içeren kahvaltı yapan insanlar,, yumurta tüketmeyen insanlara kıyasla %65 oranında daha fazla kilo vermiş ve %16 oranında daha fazla yağ yakmıştır. Aynı zamanda bel bölgelerinde %34 oranında daha fazla incelme tecrübe etmişlerdir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git