Yüz Şeklinize Uygun Makyaj Önerileri

Yüz Şeklinize Uygun Makyaj Önerileri
8 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 1.448 kez okundu.

Makyaj kuşkusuz ki kadınlar için olmazsa olmaz uygulamaların başında gelir. Ancak güzelliğine güzellik katmak adına makyaj yaparken doğru olarak kullanılmayan tek bir teknik bile değil daha hoş bir görünüm sağlamak çok daha kötü bir hal almanızı bile sağlayabilir. Bu nedenle hem yüz şeklinizi iyi bilmeli hem de yüz şeklinize uygun makyaj tekniklerini tercih etmelisiniz.

Kare yüz için makyaj uygulama teknikleri

Kara yüz tiplerinde yüze daha yumuşak bir ifade kazandırmak ve sertlik veren açıları yok etmek için dikkati yüzün orta kısmına çekmeli ve bunu sağlayabilmek için canlı renkler tercih etmelisiniz.

İlk olarak yüzünüze ten renginize uygun bir fondöten uygulayın. Daha sonra yüzünüzün üst bölümünde 1 – 2 ton daha koyu farklı bir fondöten kullanarak saç diplerinizden başlayıp şakaklarınıza doğru kavisli bir gölge yapın. Ardından alt bölümde kulağınızın üst kısmından çenenize doğru inan yay şeklinde bir gölge yapın ve çenenize aydınlatıcı tatbik edin. Ayrıca gözünüzün dış bölümüne ve uç yanak kemiğinizin üzerine de aydınlatıcı sürün. Dudaklarınızı canlı olarak boyayın, allığınızı, kalem ve rimelinizi de uygulayarak makyajınızı tamamlayın.

Yuvarlak yüz için makyaj uygulama teknikleri

Yuvarlak hatlara sahip yüzlerde daha anlamlı bir ifade sağlamak adına yüzün dış bölümlerine müdahale edilmesi önemlidir. Özelikle de elmacık kemikleri ve çene belirginleştirilmelidir. Bu tarz işlemleri yapabilmek adına cilt rengine uygun açık ve koyu olacak şekilde iki fondötene gereksinim vardır. Yüzünüze ten renginiz ile uyumlu fondöteni uyguladıktan sonra baz fondötenin 1,5 – 2 ton kadar koyusu ile geriye çekmek ve görüntüsünü yumuşatmak istediğimiz bölümler gölgelendirilir. Bunun için yüzün üst bölümünde kulak kenarından başlayıp alnın kiki yanına gölgelemeler yapılır. Alt bölümde ise kulağın yüze bitişik olan üst bölümünden çeneye dek kavisli bir gölge oluşturulur. Daha sonraki aşamada kulak memesinden başlayıp yanak çukurundan buruna doğru olacak şekilde kavisli bir bölge yapılır ve bu işlem elmacık kemiklerinin belirginleşmesini sağlayarak yüze çok daha anlamlı bir ifade katar.

Yuvarlak hatlı yüzlerde allık elmacık kemiği üzerinden yanlarda gözün dış bölümüne doğru, aşağı kısımda ise yanak çukurunda bir üçgen elde edilecek şekilde sürülür. Yuvarlak hatlı yüzlerde dikkati orta bölüme çekmek adına canlı bir ruj tercih edilmeli ve gözler ile kaşlar çekik olarak boyanmalıdır.

Uzun yüz için makyaj uygulama teknikleri

Uzun yüz hatlarına sahip yüzlerde daha derin ve canlı bir ifade elde etmek adına yapılacak işlemin yüzdeki düz görüntüyü giderecek bir işlem olması gerekir. Yüzdeki uzunluk çene ya da alın bölümünün genişliği veya burun durak arasındaki genişlikten kaynaklı olabilir. Bu bölümlere daha az dikkat çekmek adına doğru bir gölgeleme yapılıp geri çekilmesi gerekir.

Tüm makyaj uygulamalarında olduğu gibi yüze ten rengi ile uyumlu bir fondöten sürülür. Özelikle de çene ve alın bölümü yatak şekilde 1 ya da 2 ton koyu fondöten tercih edilerek gölgelendirilir. Allık ise elmacık kemiğinin üzerinden kulağa doğru yatak olarak sürülür. Kaşlar, dudaklar ve gözlerin yatay olarak boyanması çok daha iyi sonuç verecektir. Ayrıca alnın üzerine bırakılacak kâkül ve perçemler de uzun yüzlerde oldukça hoş bir ifade elde edilmesine yardımcı olur. Uzun yüzlerde gölgeleme ve boyama işlemlerinin genel olarak yatak şekilde uygulanmasının sebebi yüze enine doğru geçilmiş bir görünüm kazandırmak istenmesidir.

Oval yüz için makyaj uygulama teknikleri

Genel itibari ile ideal yüz olarak bilinen oval yüz yanaklarda genişleyerek çenede incelenen yüz şekline verilen isimdir. Oval yüze herhangi bir düzeltme gerektirmeyen tek yüz tipi diyebiliriz. Farklı yüz şekillerine gerçekleştirilen bütün müdahaleler yüzü oval şekle yaklaştırmak için yapılır. Bu yüz tipinde makyaj uygularken özen gösterilmesi gereken tek nokta köşeli çizgilerden uzak durmak ve çizgileri mümkün olduğunca yuvarlak şekilde uygulamaktır.

Köşeli yüz için makyaj uygulama teknikleri

Köşeli yüz tiplerinde de kare yüzlere benzer şekilde açılı ve sert bir ifade vardır. Bu nedenle yüze daha yumuşak ve derin bir ifade kazandırmak için kemikli bölümlerin geri plana atılması gerekir. Bunun için ise koyu renk fondöten tercih edilerek gölgeleme yapılır. Belirginleşmesi istenen bölümler açık renk fondöten kullanılarak aydınlatılır ve kaşlara yuvarlak bir form kazandırılması yüzün yumuşamasına imkân sağlar. Ruj uygulanırken ise üst dudak daha dolgun alt dudak ise daha ensiz görünecek şeklide boyamaya özen gösterilir. Allık elmacık kemiklerinin üzerinde yuvarlak olarak tatbik edilir. Köşeli yüzlerde şayet elmacık kemikleri çıkıksa gölgeleme uygulanarak yumuşak bir ifade kazanılması sağlanır.

Üçgen yüz için makyaj uygulama teknikleri

Düz üçgen yüz tipi; Düz üçgen yüzlerde çene bölümü geniş alın bölümü ise dardır. Dolayısıyla da alın bölümünü ortaya çıkarmak adına açık renk fondöten uygulanarak alın bölümü aydınlatılmalıdır. Bu sırada şakaklar ve göz kenarları da unutulmamalıdır. Çene kısmını geri çekmek adına koyu renk fondöten uygulayarak gölge verilmesi gerekir. Koyu fondöten tam kulak altından çeneye inilerek ve yanak çukuruna doğru olacak şekilde gölgeleme yapılır. Gölgeler çeneden boyna doğru devam ederek iyice dağıtılmalıdır. Allık ise elmacık kemiği üzerine yine yuvarlak bir şekilde uygulanır ve alnın dar olması sebebiyle gözler ve kaşlar birbirine uzakmış ifadesi kazandırılacak şekilde boyanır.

Ters üçgen yüz tipi; Bu şekle sahip yüzlerde ise çene bölümü dar alın bölümü geniştir ve dolayısı ile alın bölümünün daraltılması için 1-2 ton koyu renge sahip fondöten kullanılarak gölgeleme işlemi yapılır. Çenedeki kemiklerin daha belirgin hale getirilmesi gerekir. Bu durumda belirginlik kazandırmak istenilen bölgelere daha çık ton fondöten uygulanır. Alnın koyu renk fondöten uygulanarak her iki yanına gölgeleme yapılması daralmasını sağlar ve açık renk fondöten yardımıyla kulak memesinden yana çukuru ve çeneye doğru aydınlatma yapılır. Alnın geniş olması sebebiyle kaş ve gözler birbirine yakın ifade verecek şekilde boyanırken allık ise elmacık kemiği üzerinden gözün uç kısmına doğru elips şeklinde uygulanmalıdır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git