Yüz Şeklinize Uygun Saç Modellerini Uygulayın!

Yüz Şeklinize Uygun Saç Modellerini Uygulayın!
16 Mart 2017 tarihinde eklendi, 3.431 kez okundu.

yuz-sekline-gore-sacSaç, yüzümüzün en önemli tamamlayıcısıdır. Ne kadar bakımlı ve makyajlı olursanız olun, düzensiz ve dağınık saçlar sizi bakımsız gösterecektir. Saçın şekillendirilmesi makyajı desteklemektedir.

Saç Modelleri;

  • Saçın yapısına ve cinsine göre
  • Saçın sahibinin yaşına göre
  • Kişinin yüz yapısına göre en uygun saç modelleri bulunaktadır.

Yüz Şekline Göre Saç Kesimi Nasıl Olmalıdır?

Saç kesimi konusunda saçın cinsi çok önemlidir. Bazı saç cinsleri uzun kullanılabilirken bazı saç cinsleri kısa kullanılmak için daha uygundur.

Oval Yüzler İçin İdeal Saç Modelleri;

Oval yüz tipine sahip olan kişiler şanslıdır. Çünkü oval yüzler her türlü saç kesimi için uygundur. Örneğin saç kesiminde son trend olarak görülen erkek tipi olarak da adlandırılan yandan ayrılarak asimetrik kesimli saçlar diğer yüz tipleri için pek uygun olmadığı halde oval yüzler için uygun kesimlerdir.

Ayrıca, oval yüzler için kısa kesimde uygulanacak iri dalgalar ile ortadan ya da yandan ayrılmış salık şekillendirme çok şık bir görüntü sergilemektedir. Küt kesim ya da katlı kesim oval yüz tipine sahip olanlar için alternatifi bol saç tipleri olarak görülmektedir.

Yuvarlak Yüzler İçin İdeal Saç Modelleri;

Oval yüze sahip olanlar kadar değilse de, yuvarlak yüze sahip olan kişilerde de kısa saç kesimi için alternatifleri fazla olan yüz tiplerindendir.

Yuvarlak yüzlerde özellikle küt kesim çok uygun olur. Ayrıca katlı kesim modelleri de uygulanabilir. Saçı yandan ayırmalı, üst kısma kat vererek kabarık görünmesi sağlanmalı, yanlarda saçlar kulak arkasına atılmamalı aksine biraz yanaklara doğru dökülmeli ve yüzün yuvarlaklığını daha uzun görünmesini sağlamalıdır.

Kare Yüzler İçin İdeal Saç Modelleri;

Yüz hatları sert görünümlü olan kişiler genelde kare yüz tipine sahip olan kişilerdir demek doğru bir tespittir. Bu nedenle sert görülen yüz hatlarının biraz daha yumuşatılması gerekmektedir.  Bol katlı saç kesimleri, yandan ayrılmış saç modelleri ile yüz tipindeki keskin hatlar giderilecek biçimde olmasına özen gösterilmelidir. Kare yüz tipine sahip olan kişiler eğer uzun boyuna sahipse uzun saçları tercih etmeli kısa saç kesimlerinde ise küt kesimden kaçınmalıdır. Katlı ve uzun kesim kare yüze sahip olan kişiler için uygun modellerin başında gelmektedir.

Uzun Yüzler İçin İdeal Saç Modelleri;

Uzun yüz tipine sahip olan kişiler düz kesimleri kesinlikle kullanmamalıdır. Katlı kesimleri tercih etmelidir. Uzun saç modellerinde de yanlardan kabarık saç modellerini tercih etmeleri önerilen uzun yüzlerin, iri dalgalar ile daha yumuşak bir görüntü sergileyeceğinden sert görünümleri gölgelenmektedir. Uzun yüzlü bayanların yaptıkları en büyük hata ise, düz ve uzun saçlarla yüzlerini daha uzun göstermesidir.

Üçgen Yüzler İçin İdeal Saç Modelleri;

Üçgen yüz tipine sahip olmak demek, alternatifi az olan saç modelleri ile sınırlı olmak demektir. Üçgen yüzün oval görünüme dönüşmesi için bazı küçük dokunuşlar gerekmektedir. Örneğin, ortadan ayrılmış küt bir kesim ile uçların içe kıvrık şekillendirilmesi uygundur. Yani, içe dönük küt kesim önerilen bir modeldir. Ayrıca üçgen yüz tipine sahip olan kişilerin kâkül kesimi ile de yüz tiplerinde değişim yapması da mümkündür.

Aslında tüm yüz tiplerinde saç kesimi kadar saçın dalgalı, kıvırcık ya da düz olması da çok önemlidir. Gerçi saçı düz olan kadınlar dalgalı saçlara, saçları dalgalı ya da kıvırcık olan kadınlar ise hep düz saçlara imrenmektedir. Yani dalgalı ve kıvırcık saçlılar saçlarına fön çektirerek düzleştirirken, düz saçlı kişiler de perma ya da kalıcı iri dalga işlemleri uygulatmaktadır.

Saç kalitesi de yani sert ya da yumuşak ve ipeksi olması da saç modelini etkilemektedir. Bir de gür ve seyrek saçlı kişilerin özellikle saç kesimlerinde dikkat etmeleri gereken durumlar bulunmaktadır.

  • Saçlarınız çok seyrekse besleyici saç maskeleri ile desteklemenin yanında daha gür görünmesi için katlı kısa kesim modelleri kullanılmalıdır.
  • Zayıf ve seyrek saçlı kişiler kesinlikle saçlarını uzatmamalı, şayet uzun saç kullanmak istiyorlarsa da kesinlikle saçlarını salmamalıdır. Çünkü zayıf, güçsüz ve seyrek saçların salınmış hali sizi kötü gösterecektir.
  • Seyrek saçlar için gerekli saç bakım kürleri yapılmalı fakat bu arada saç modellerinde iri dalgalar içeren ve saçları daha hacimli gösterecek modeller tercih edilmelidir.
  • Saçlarda kullanılacak olan aksesuarlar ile cılız ve seyrek saçlar kamufle edilebilir. Örneğin bir fular ya da yemeni ile enseden tepeye enli bir bant şeklinde getirerek tepede hafif yana eğim vererek iri bir fiyonk tüm dikkatleri üzerine çekeceğinden çok güzel bir görüntü oluşturacaktır. Ya da şık bir türban, zarif bir fötr şapka veya herhangi bir şapka- bere ileri yaşlarda zayıf saçlar için pratik çözümler olarak düşünülmelidir. Bu çözüm yolları ileri yaş dışında gençlerin de saçlarını gürleştirme tedavisi sırasında uygulayabilecekleri çözümler olarak da görülmelidir.

Yaş Unsurunun Saç Modellerine Etkileri;

Bir diğer önemli konu, yaşla ilgili unsurlardır. Menopoz dönemine giren kadınlarda meydana gelen değişikliklerin başında cilt kuruluğu, kırışıklıklar ve sarkmalar başlarken, saç dökülmeleri, saçlarda matlaşma, saçların daha zayıf ve cılız bir görünüm kazanması gözlemlenmektedir. Dolayısı ile ilerleyen yaşlarda kadınlar daha kısa ve katlı kesimleri tercih etmeli, uzun saç kullanmak isteyen kadınlar ise kırıkların temizletilmesi ile özellikle topuz ya da küçük atkuyruğu modelleri tercih etmelidir.

Sonuç olarak; Saç modelleri saç cinsine göre, yüz tipine göre ve yaş unsuruna göre belirlenmelidir. Bir taraftan saç bakımı, maskeler, vitamin ve mineraller uygulanırken diğer taraftan kısa ve katlı kesimler özellikle hem ileri yaştaki kadınlar hem de cılız, seyrek ve zayıf saça sahip olan kadınlar için en ideal saç modelleri olarak uygulanmalıdır.

 


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git