Zamanı Verimli Kullanmak için İpuçları

Zamanı Verimli Kullanmak için İpuçları
28 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 816 kez okundu.

Günümüz dünyasının en büyük problemlerinden birisi kuşkusuz ki zaman yönetimi ile ilgilidir. Her ne kadar gün içinde boşa harcanan çok zaman olsa da, ne hikmetse bu tür boşlukları değerlendirmek ya da doğru bir planlama ile söz konusu zamanı efektif kullanmak sıkıntılı olarak lanse edilir. Kısacası her kadın için zamanı iyi kullanarak gerek eve, gerek işlere, gerek ise aile ve arkadaşlara vakit ayırmak önemli bir konu olarak gündeme gelir.

Tüm bunlardan yola çıkarak zamanı iyi değerlendirmek için bir takım ipuçları öne sürülebilir. Özellikle de çalışan kadınlar açısından bu maddeler birbirinden önemli ve değerli olarak görülebilir. Bir anda pek çok şeye koşturmak zorunda kalan, hayat telaşı içinde fark etmeden yaşlanan bu kadar insan için şimdi önerilerimizi sıralayalım;

Zamanı Verimli Kullanmak Adına Bu Tüyolara Kulak Verin

– Uyandığınızda eğlenceli, keyifli bir takım işleriniz aklınıza gelsin. Bu şekilde çok daha rahat uyanacak, o zaman zarfını çok daha iyi değerlendireceksiniz. Hem erken kalkmış olacak, hem de pozitif bir ruh hali ile güne başlayacaksınız.

– Ertesi gün giyeceğiniz kıyafetleri bir gece önceden hazırlamak sizi psikolojik olarak rahatlatacaktır. Çünkü pek çok kişi için sabah kalktığında ne giyeceğine, ne takacağına karar vermek bir çeşit problem halini alırken, akşamdan hazırlanan kıyafet ve çantalar ile sorunlar daha kolay şekilde çözülecektir.

– Güne olumlu başlamak bir diğer etkendir. Bunu ilk madde ile karıştırmamak ise önemlidir. Çünkü ilk maddede belirtilen yataktan kalkma süreci ile ilgili iken, bu madde tamamen güne verilen enerji ile bağlantılıdır. Yani, eğer siz erken kalkmakta zorlanmıyor iseniz geriye sadece mutlu olmayı sağlayacak bir pozitif düşünce sistemine sahip olmak kalacaktır.

– Sağlıklı ve zinde olmak ile pozitif düşünce beraber yaşanmalıdır. Yani her daim mutlu, olumlu fikirlere sahip olarak sporunuzu yapmanız, sağlığına dikkat etmeniz çok önemlidir. Bu da gün içindeki zaman planlamanızı kolaylaştıracaktır.

– Herhangi bir hastalığa sahipseniz ya da belli başlı şikayetleriniz varsa bu sorunların çözülmesi için de sağlık sıkıntılarından kurtulmanız gereklidir. İşte bu nedenle de pek çok sorunu çözmek ve en güzel hamlelerde bulunmak adına sağlığınıza dikkat edip gerektiğinde ve zamanında tedavi olmayı ihmal etmemelisiniz.

– Yalnızca kendinize ayırdığınız bir takım zamanlar yaratmalısınız. Kendinizi dinlemeli, kendinizle konuşmalısınız. Bunun için de kendinizle randevulaşmak ve bu süre zarfını da aşmamak gerekli olacaktır.

– Yaptığınız iş olsun, müsait zamanlarınızdaki hobileriniz olsun okumak ile ilgili ise, okurken zaman kaybı yaşamamak için hızlı okumayı öğrenmelisiniz. Hızlı okurken tam bir anlama sağlanması da burada önemlidir. Yani yaptığınız işe ve okumaya yoğunlaştığınızda daha çabuk ve daha iyi sonuçlar almanız şarttır.

– Eğer o gün yapacağınız işlere kesin kararınızı verdiyseniz, bütün planı bu çerçevede kurduğunuz için kararınızdan vazgeçmeden ilerlemek ve buna göre seri hareket etmek size zaman kazandıracaktır. İşte bu noktada da kararlı ve hızlı olmak gün planlaması adına çok önemlidir.

– Hızlı hareket etmenin yanı sıra, kestirme yollara sahipseniz söz konusu yollar da zaman kazandıracaktır. Hedefe varılırken değerlendirilen kısa yollar ile harika bir serilik de yakalayabilirsiniz.

– Gün içinde sırf hatırlanamayıp unutulduğu için karşılaşılan bir takım sorunlar bazlı zaman kayıpları da yaşanabilir. İşte bunun için de not alma alışkanlıkları edinilmesi, daha hızlı ve daha seri hareket edilmesini kolaylaştıracaktır. Zaman yönetimi için not alma eylemi oldukça yardımcıdır.

– İş zamanı önünüzde sadece iş olmasına özen gösterin. Aklınızı bulandıracak, dikkatinizi dağıtacak hiçbir şeye izin vermeyin. Bu tarz zaman kaybettirici ve gereksiz işlere dair en ufak bir emare bile masa üzerinde bulunmamalıdır. Böylelikle sadece yapılacak olan işe odaklanmak ve zamanı çok daha etkin kullanmak mümkün hale gelir.

– Detaylarda boğulmadan hareket etmek önemli bir zaman yönetimi kavramıdır. Araştırmalar göstermektedir ki kadınlar çok değersiz ya da az değerli detaylara, ayrıntılara kafayı takarak yapılacak olan ana işi geciktirebilirler ve hatta başarısızlıkla sonuçlanan işlerin de sayısı bu şekilde artar. Bu nedenle işin kendisine odaklanılarak hareket edilmelidir.

– Çalışma ortamı her ergonomik açıdan, hem de ruhsal açıdan işe uygun ve gerekli olanaklara sahip olmalıdır. Eğer ki herhangi bir eksiklik ya da fazlalık varsa işin akıbeti de tehlikeye girebilir ya da zaman kayıpları artabilir. Ancak her şey çalışmaya uygun iken bu tip kayıplardan söz etmek mümkün değildir.

– Her daim güncel bilgi ve tekniklere sahip olunmalı, modası geçmiş ve artık geçerliliğini yitirmiş bilgi ve teknikler ile boğuşmaktan vazgeçilmelidir. Bu sayede yapılan işler, yürütülen projeler daha hızlı ve daha iyi bir biçimde tamamlanmış olur.

– Ajanda kullanımı, not defteri taşınması gibi eylemler de zamanı verimli kullanmak isteyen kadınlar için önemlidir. Çünkü bu sayede birçok kayıp zaman ortadan kalkacak, hedef odaklı ve doğrudan hareket etme sağlanacaktır.

– Bir yerden başka bir yere giderken, mesafenin uzun ya da kısa olduğuna bakmaksızın çeşitli fikirler kafada değerlendirilmeli, plan ve programlar henüz yoldayken yapılmalıdır. Bu bile işin işleyişine büyük bir artıdır.

– Hayır demeyi bilmek, gerektiğinde bu kelimeyi kullanmak size tahmin ettiğinizden fazlasını kazandıracaktır. Çünkü insanların talepleri sonsuzdur ve hemen hemen herkes sizden bir şey isteyebilir. Hayır dediğiniz anda ise bu tür taleplere baştan engel olmuş ve kendi zamanınızı kendiniz yönetmiş olursunuz.

– Hatalardan ders alarak yola devam etmek zaman kazancı ve verimli zaman kullanımı açısından önemlidir. Bu nedenle siz de geçmişteki hatalarınızı tekrarlamamak için çaba göstermelisiniz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git