Zayıflamak isteyenlerin en sık sorduğu sorular ve cevapları

Zayıflamak isteyenlerin en sık sorduğu sorular ve cevapları
9 Eylül 2016 tarihinde eklendi, 2.206 kez okundu.

Fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişiler önce çok tedirgin olurlar ve severek tükettikleri pek çok yiyecek ve içeceklerden uzak kalacakları için ciddi kaygılar yaşarlar.

Diyet yapmak, yememek, içmemek, sanki oruç tutmak gibi algılanmaktadır. Oysa diyet kelimesi tüketilmemesi gereken gıdalardan uzak durmaktır ve sadece bununla da sınırlı değildir. Egzersiz yapmaya başlamak, düzenli uyku uyuma sürecine girmek, zararlı yiyecek ve içeceklerden uzaklaşarak daha yararlı ve sağlıklı yiyecek ve içecekler tüketmeye başlamak demektir.

İlk kez diyete başlayacak olanlar ve zayıflamak için ne yapması gerektiğini bilmeyen kişilerin en sık sorduğu soruları sizler için derledik ve cevapladık.

Kilo veremiyorum ne yapmalıyım?

Öncelikle bu güne kadar sürdürdüğünüz beslenme alışkanlıklarınızı kökten değiştirmelisiniz. Unlu, yağlı ve asitli yiyeceklerden uzak durarak zayıflamaya başlayabilirsiniz.

Günde sadece iki öğün mü yoksa sık sık ve az az yemek mi doğrudur?

Yapacağınız diyete göre değişir. Diyet bir diyetisyenin önerisine göre kan şekeri ölçümleriniz yapılan bazı testlere göre 3 ana 2 ara öğün olarak da uygulanabilir, sadece 2 öğün ile de sınırlayabilir. Bu konu biraz sizin bünyeniz ve tercihinizle kararlaştırılacak bir konudur. Diyetisyen sizi yönlendirecektir.

Mucize diyet ya da mucize besin maddesi var mıdır?

Hayır kesinlikle mucize bir diyet de mucize bir besin de yoktur. Fakat gerçekten titizlikle uygulanan diyet ve yasaklardan uzak durmanın yanında egzersiz ile desteklenen zayıflama süreci ve artık bu durumu bir yaşam tarzı olarak seçmek asıl mucizedir.

Aldığın kaloriyi azaltırsam kilo verir miyim?           

Kaloriyi azaltmak kilo vermeyi hızlandırmaz. Egzersiz yapmak ve zararlı gıdaları yaşamınızdan çıkartmanız şarttır.

Kepekli ekmek zayıflatır mıdır?

Beyaz ekmeğe göre daha posalıdır ve bağırsakların çalışmasına yardım eder. Zayıflatma özelliği yoktur ama sindirim sistemini düzene sokması zayıflamak için destek gibi algılanabilir.

Kilo verme sürecinde neler yemeliyim?

Kızartma dışında, haşlama, buğulama, fırında et, balık, tavuk ve sebze yemekleri ile ölçülü olmak koşulu ile kuru yemiş tüketebilirsiniz. Yağsız yoğurt ve bol su tüketmelisiniz.

Diyet yapıyorum ama yine de zayıflamıyorum nedeni ne olabilir?

Diyet sadece yeme içme ile sınırlandırılmamalıdır. Diyet yaptığınız sürece hareketsiz kalmamalı mutlaka yürüyüş yapmalısınız. Ayrıca bol su tüketmelisiniz.

Posa yönünden zengin olan besinler nelerdir?

Kuru baklagiller Mercimek, nohut, kuru fasulye ve fındık, fıstık, ceviz, badem gibi kuru yemişlerle sebze ve meyveler posa yönünden zengin besinlerdir.

Diyet sırasında doğum kontrol hapı kullanmak vitamin eksikliği yapar mı?

Evet uzun süre kullanılan doğum kontrol hapları E ve C vitamini eksikliği yapar.

Metebolik sendrom nedir?

Beslenme alışkanlığınızın ve yaşam tarzınızın değiştirilmesi ile birlikte ortaya çıkan uyumsuzluk döneminin uyumlu hale getirilebilmesi için yapılan tedavi sürecine denir.

Hiç su içemiyorum ne yapmalıyım?

Su her zaman olmazsa olmazlarımızdandır. Her gün 2 litre tüketilmesi gerekmektedir. Suyu içmeyi kolaylaştırmak için içine bir limon dilimi, ya da bir çubuk tarçın koyabilir, taze nane yaprakları ile daha hoş hale getirebilirsiniz. Hatta kışın nar tanelerini buz kalıplarına koyarak yaz aylarında suyunuza atarak özel bir renk ve aroma da vererek tüketebilirsiniz.

Hiç yağ tüketmeden kilo verebilir miyim?

Vücudun yağa ihtiyacı vardır yağ diyet yapanlar tarafından azaltılmalıdır fakat kesinlikle hiç yağ tüketmemek sağlıklı bir diyet olmaz.

LDL ve HDL kolesterol nedir, ne anlama gelir?

Kolesterol kandaki yağ değeridir, fazlası zararlıdır. LDL (kötü kolesterol), HDL (iyi kolesterol) olarak adlandırılır. Kolesterol yüksekliği kalp ve damar hastalıklarına neden olur.

Sadece yeşillik yiyerek kilo verebilir miyim?

Hayır bu sakıncalı bir durumdur. Vücudun yeşillik dışındaki gıdalara da ihtiyacı vardır. Ancak belli ölçülerde ve sınırlı olmak koşulu ile tereyağı, et, süt, yoğurt, zeytinyağı, bulgur gibi gıdaları da tüketebilirsiniz.

Diyet yapıp zayıflıyorum fakat sonra tekrar kilo alıyorum, ne yapmalıyım?

Diyetinizi bırakıp tekrar eski beslenme alışkanlığınızı sürdürüyorsanız bu durumla karşılaşırsınız. Tümüyle beslenme alışkanlıklarınızı yeniden düzene koymalı ve yaşam tarzınızı buna göre ayarlamalısınız.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git