Zerdeçal Tüketmenin Bedeniniz için Faydaları

Zerdeçal Tüketmenin Bedeniniz için Faydaları
18 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 822 kez okundu.

Zerdeçal, güney doğu Hindistan’a özgü bir bitkidir ve bir baharat olarak yaygın olarak kullanılan mutfak olmak üzere çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Sahip olduğu acı – tatlı tadı sayesinde genellikle yağlara, peynirlere, hardala ve tozlara eklenir. Bu sayede bu ürünlere hem tat hem de renk verir.

Ancak yemek alanında kullanımının haricinde zerdeçal sahip olduğu özellikler sayesinde araştırmacıları şaşırtmaya devam etmektedir. Her ne kadar iltihaplanma karşıtı özellikleri, bedeni arındırmayı desteklemesi ve kanser riskini azaltması bilinse bile, araştırmalar zerdeçalın mide ekşimesi, mide ağrısı, gaz sorunu, şişme, ishal, mesane taşları, soğuk algınlığı, yaralar, baş ağrısı, morarma, kireçlenme ve dahası için kullanılabileceğini kanıtlamıştır.

Zerdeçal Tüketmeniz için Nedenler

  1. Yağ Önleyicidir / Karaciğeri Temizler

Zerdeçalın içindeki aktif bileşen olan kürkümin bir yağ önleyici olarak işe yararken, karaciğerinizin fonksiyonlarını da geliştirir. Yap birikimini önleyerek, damarlarınızı temizler. Aynı zamanda sisteminizde bulunan toksinlerin çözülmesine yardımcı olan enzimlere sahiptir ve bu sayede karaciğerinize detoks yapar.

  1. İltihaplanmayı Azaltır

Zerdeçalın içindeki uçucu yağ içeriği birçok farklı deneysel modelde önemli ölçüde iltihaplanma karşıtı özellik göstermiştir. Kürkümin ise uçucu yağdan çok daha etkilidir ve piyasada bulunan birçok iltihaplanma karşıtı ilaçlara kıyasla çok daha güçlüdür ve başarılı sonuçlar verir. Her ne kadar bu gibi sorunlar için kullanılan tıbbi ilaçlar bedende toksinlerin birikmesine neden olabilse bile, zerdeçal böyle bir soruna neden olmaz. Kürküminin, bowel sendromu ve kireçlenme gibi çeşitli iltihaplı hastalıklar için oldukça etkili olduğunu da belirtmekte fayda var.

  1. Kolesterol Seviyesini Düşürür

Kürkümin kötü kolesterole neden olan reseptörlerin oluşumunu kontrol eden mRNA oluşumunu uyaran bir molekül olarak iş görür ve karaciğeriniz ile bağlantı kurar. Bu reseptörlerden ne kadar fazla olursa, karaciğer hücreleri bedeninizden o kadar fazla kötü kolesterolü atar. Kısaca söylemek gerekirse, zerdeçalın oldukça güçlü kötü kolesterol düşürme kabiliyeti bulunmaktadır.

  1. Kanseri Önler

Antioksidan özelliği sayesinde kürkümin hücrelerinize zarar verebilecek olan serbest radikallerden sizi korur. Aynı zamanda mutasyona uğraşmış kanserli hücreleri yok ederek, kanserin bedeninizde yayılmasını da engeller. Zerdeçalın mevcut kanserli hücrelerin büyümesini engelleyebilecek güçlü bir bileşen olduğu çeşitli araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Nitekim, birçok araştırmacı zerdeçalın, radyasyona bağlı tümörler için en güçlü koruyucu maddelerden biri olduğuna inanmaktadır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git